Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 13-10-2021 18:03   Güncelleme : 13-10-2021 21:42

TTK'DA 'SAHTE SAĞLIK RAPORU' İDDİALARINA SENDİKADAN YANIT

Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda, 335 işçiye 1635 sahte sağlık raporu verilip, kurumun 835 bin lira zarara uğratıldığına yönelik kamuoyunda çıkan yazıya, Genel Maden İşçileri Sendikası'ndan yanıt geldi... Genel Başkan Hakan Yeşil, "Sendika olarak biz, devletimizi zarara uğratacak hiçbir iş içinde olmayız. Olanlarında yanında olmayız." dedi.

TTK'DA 'SAHTE SAĞLIK RAPORU' İDDİALARINA SENDİKADAN YANIT

Geçtiğimiz gün, ulusal olarak yayın yapan bir kanalda Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Ereğli İlçesi'nde bulunan müessesesinde 335 işçiye 1635 sahte sağlık raporu verilip, kurumun 835 bin lira zarara uğratıldığını yönelik yayınlanan yazı, kamuoyunda çalkalanmalara neden oldu. Zonguldak kamuoyunda büyük etki yaratan olaya, Genel Maden İşçileri Sendikası'ndan yanıt geldi. Açıklamayı; Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptı... Yeşil,olayın geçmiş dönemlere dayandığını, yargı sürecinin devam ettiğini söyledi. Başkan Yeşil, sendika olarak zararın olduğu bir işin içinde olmayacaklarını da ekledi. Yeşil; "Dün bir yayın organında çıkan haberler ile ilgili 2016,17 yıllarında böyle bir olayın yaşandığı iddia edilmişti. O dönemde TTK müfettişlerince bu olay incelendi. Olayın içerisinde olduğu kanısına varılan, ispatlanan arkadaşlardan o günün şartlarıyla 835 bin tl zarar temin edildi. Bazılarından da ekstradan yevmiye kesintisi yapıldı. Bu süreç hukuki süreç olarak devam ediyor. Sendikamıza üye olan işçi arkadaşlar yargı önüne çıkacak. Bildiğimiz kadarıyla da 2022'nin ikinci ayında Ereğli'de mahkemelerde tekrar ifade verecekleri bilgisi geldi. Sendika olarak biz, devletimizi zarara uğratacak hiçbir iş içinde olmayız. Olanlarında yanında olmayız." dedi. 

SÜREÇ İŞÇİ ALIMINI ETKİLER Mİ? 

Başkan Hakan Yeşil, sürecin işçi alımını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruları da yanıtladı. 39 milyon ton kömürün ihraç edildiği Türkiye'nin, yerli ve milli kaynaklara ihtiyacı olduğunu söyledi. Yeşil; "Yaşadığımız olayların işçi alımına etkisi olacağını kesinlikle düşünmüyorum çünkü; yapılanlar tabiki yanlış. Ama biz, üretmeye mecburuz. TTK olarak yerin altındaki 1 buçuk milyar ton kömürü ekonomiye katmak zorundayız. Son dönemlerde gelen zamlarla beraber Avrupa'da kömür sıkıntısı oluştu. Bu bağlamda da yurt dışından ihraç ettiğimiz kömürün Türkiye'ye zor şartlarda geldiği,Türkiye'deki yerli ve milli kaynakların daha da değer kazandığı bir dönemde işçi alımlarından etkileneceğimizi düşünmüyorum. Kömüre ülke olarak ihtiyacımız var." diye konuştu. 

Haber:Duygu ELMA