Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 15-11-2021 13:42   Güncelleme : 15-11-2021 21:22

"TTK'DA 1300 ARKADAŞIMIZ EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANDI"

Zonguldak Genel Maden İşçileriSendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, gündeme dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Genel Maden İşçileriSendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, gündeme dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Genel Maden İşçileri Sendika(GMİS)Başkanı Hakan Yeşil, “Halı hazırda şuana kadar 1300 arkadaşımız emekli olacak. Yarın emekli olacam desem 1300 arkadaşımız var. Yeraltındaki işçi arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız emekli olurlarsa işçi açılarımız büyüyecek”dedi.

Başkan Yeşil ayrıca dünyada ki enerji sıkıntısının büyüdüğünü ve yurt dışından 280 dolarla kömürün Türkiye’ye getirildiğini söyleyerek, bu şartlarla kömürün Türkiye’ye gelmesinin zor olduğunu belirtti.

‘YERLİ KÖMÜR VARKEN İTHAL KÖMÜR ALMAK ETİK DEĞİL’

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendika Başkanı Hakan Yeşil, yerli kömür varken, ithal kömürü alınmasını etik olmadığını söyleyerek, “
Dünya da enerji sıkıntısı gün ve gün büyüyor. 280 dolarla Taşkömürü getirilmeye başlandı. Bu şartlarla kömürün Türkiye’ye gelmesi bu maliyetlerle zor. Biz bunu dile getiriyoruz. Yerli kömür varken dışardan kömürün gelmesinin etik olmadığını dile getiriyoruz. Burada ki kaynaklarımızı kendi insanlarımız için harcamamız gerektiğini yeraltındaki kaynaklarımızı yeterli personelle karşılayabileceğimizi söylüyoruz.bakanımız toplu sözleşmeden sonra Zonguldak’a geleceğini beyan etmişti. Bildiğiniz üzere geçen hafta Zonguldak’a geldi. Biz bu görüşmelerimizi sayın bakanımıza sunmuştuk. İşçi açıklarımızı ne kadar kömür çıkartabileceğimizi bakanımıza sunduk. Eksiklerin giderilmesi için beyan etti. bu başlangıç süreç başladı. Yurt dışında ki kömür pahalılaşmışken, yurt içinde ki kömürümüzü değerlenmişken işçi alımı gerçekleşecek. Hem biz kazanacağız hem halkımız kazanacak. Bu gibi çalışmalar devam ediyor şuanda”diye konuştu.

‘1300 ARKADAŞIMIZ EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANDI’

TTK’dan 1300 kişini emekli olmaya hak kazandığını ifade eden Başkan Yeşil, “
Halı hazırda şuana kadar 1300 arkadaşımız emekli olacak. Yarın emekli olacam dese 1300 arkadaşımız var. Yeraltındaki işçi arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız emekli olurlarsa işçi açılarımız büyüyecek. Şartlar daha da ağırlaşacak.”

‘NAKLİYAT AŞAMASINDA Kİ KÖMÜR ORAYA NASIL GİTTİ’

Genel Maden İşçileri Sendika Başkanı Hakan Yeşil, vatandaşın parayla satışı olmayan kömürü nasıl aldığını araştırmaya başladıklarını söyleyerek, “Bu arkadaş bunları satın aldı. Vatandaş gelmiş kurumdan satın almış. Nakliyat aşamasında o kömürler oraya nasıl geldi bende bilmiyorum. Olmaması gerekiyor. O kömürleri biz çıkartırız aynı zamanda. Valilik kömürlerini de aynı zamanda biz temin ediyoruz. Bunlar için kurum bunların parasını alıyor. Nasıl gitti oraya bende araştırıyorum. “

‘ASKERİ ÜCRETİN NE BOYUTLARDA OLACAĞINI BİLMİYORUZ’

Askerin ücretin ne boyutlarda olacağını bilmediklerini ifade eden Başkan Yeşil, “Şuanda askeri ücretin ne boyutta olacağı hangi rakamlarda olacağı meçhul. Sadece rivayetler var. Tabi biz iki askeri ücretin bütünü üzerinden maaş alıyoruz. Biz toplu sözleşmeden sonra askeri ücretten faydalanamıyoruz. Bizim rakamlarımız askeri ücretin üzerinde”şeklinde konuştu.

‘İŞÇİ AÇIKLARI NEDENİYLE ARKADAŞLAR GERİDE KALIYOR’

Genel Maden İşçileri Sendika Başkanı Hakan Yeşil, işçi açıkları nedeniyle Merkez Atölyesinde çalışanların geride kaldığını belirterek, “Merkez Atölyesinde biz demirden adam yaparız. Yetenekli arkadaşlarımız işinde uzman arkadaşlarımız. Orada da işçi açıkları konusunda arkadaşlarımız geride kalıyor. Piyasa da çeşitli şirketlerle görüşmeler devam ediyor. Madendeki arkadaşlarımız büyük şirketlere de çalışmalar sürdürüyor. Netliğinde bunu sizlerle paylaşırım.”