Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 18-05-2022 16:40   Güncelleme : 18-05-2022 22:54

TEK GEÇİM KAYNAKLARI HAYVANCILIKTI: PEŞ PEŞE TELEF OLDULAR

Zonguldak'ın Gökçebey İlçesi'nde 5 büyükbaş hayvan arka arkaya telef oldu. Büyükbaş hayvanların yedikleri ottan ya da kimyasal zehirlenmeden dolayı telef olduğu düşünülürken, tek geçim kaynağı hayvancılık olan aile yardım bekliyor.

TEK GEÇİM KAYNAKLARI HAYVANCILIKTI: PEŞ PEŞE TELEF OLDULAR

Zonguldak'ın Gökçebey İlçesi Çay Mahallesi Örmecialtı mevkiinde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan 3 kişilik aile, 3 gün önce hayatlarının şokunu yaşadı. Kayınpederinin telefonuyla evin alt katında bulunan ahıra inen Sabire Bayraklı, 11 büyükbaş hayvandan 5'inin rahatsız olduğunu gördü. Bayraklı, olayın ilk olarak hayvanların sık sık başına gelen gaz sancısı olduğunu düşündü. Sancının geçmesi için hayvanlara aspirin verildi ancak; olumsuz sonuç alındı. O anları Kanal B'ye anlatan Bayraklı; "Olay sabah 5'e doğru oldu... Üst katta ben yatıyorum, al katta kayınpederim yatıyor. Telefon etti bana hayvanlar bağırıyor diye, ben de koşa koşa indim. Acaba inekler mi boşandı diye düşündüm. İndiğimde ineklerin hepsi ayaktaydı. Buzağı çırpınıyordu. Eşimi aradım çabuk gel, hayvanlar ölüyor diye. Veterineri aramadan önce gaz sancısı sandım. Aspirin veriyoruz sancı olduğu zaman, karın ağrısı oluyor diye. 10 dk geçti, tepki vermedi. Ölüm derecesindeydi." dedi. 

PEŞ PEŞE BÜYÜK ACI...

Sağlık durumu peş peşe kötüleşen 5 büyükbaş hayvan için bölgeye veteriner hekimler yönlendirildi ancak; yapılan tüm müdahalelere rağmen 2 inek 1 saat içinde, diğer 3 inekse sabah saatlerinde telef oldu. Bayraklı; "Bu böyle olmaz dedim, veterineri aradım. Sağ olsun geldi. Serum taktı, eliden gelen çareyi yaptı. Bir de baktım üst taraftaki uzanmaya başladı. Panik yaptım, veterinerin birini de arayalım dedim. Sağ olsun o da geldi. Onlar bir şeyler yapmaya çalıştılar ama ben anlayamadımki... Başka veterinerler de geldi...İkisi o 1 saatin içinde öldü. Öteki gün de 3 tanesi öldü. Bizim geçimimiz bunlardı."diye konuştu.

TEK GEÇİM KAYNAKLARI HAYVANCILIKTI

Tek geçim kaynağı hayvancılık olan ve çocuklarını hayvancılıktan elde ettikleri gelirle okutan aile, yaşadıkları manzara karşısında adeta yıkıldı.

OTTAN MI ZEHİRLENDİLER YOKSA KİMYASAL ZEHİRLENME Mİ?

Akılları karıştıran ise, 11 hayvanın aynı ottan beslenmesine rağmen  5'inin telef olması oldu. Veteriner hekimlerin tespitlerine göre kimyasal zehirlenmenin de olabileceği ihtimali üzerinde duruldu. Net sonuç ise, numune örneklerinin kesinleşmesiyle ortaya çıkacak. Besici Özkan Baş ise konuyla ilgili olarak; "Biz bu olayı duyduğumuz, buraya geldiğimizde hayvanların bir kısmı yatıyordu, bir kısmı ölmüş şekildeydi. Otopsi yapıldı.. Veteriner damarından bir tane ilaç yaptı bunlara. İlacı yaptığında şöyle bir şey söyledi bizlere; ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemiyoruz. Bu hayvanlar kimyasal zehirlenme değilse, ottan zehirlenmişse etkisini gösterir ama; hayvan ölürse, kimyasal zehirlenme yüzde 70,80'e çıkıyor diyerek bize bilgi verdi. Ottan etkilendiğini ben şahsen zannetmiyorum çünkü; aynı otu biz birüsürü hayvana verdik. Bende hayvancılık yapıyorum. Bu otu bütün hayvanlar yiyor, ama ahırın diğer kısmındaki hayvanlar ölüyor. Bu bizi şüphelendiriyor açıkcası. Şahsen ben kimyasal zehirlenme olduğunu düşünüyorum.Kimse şunu yaptı da diyemeyiz. Şaşırtabilir, ot da olabilir. " ifadelerini kullandı. 

ÖZEL Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN

 

AdminAdmin