Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 06-04-2021 15:40   Güncelleme : 07-04-2021 00:28

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR: ZONGULDAK'TA GÜNEY AFRİKA MUTANTI VAR!

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, iade-i ziyaret programında gazetecilerin vaka sayıları ile ilgili sorularını da yanıtladı. Vali Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarının 200'ün üüzerinde olduğuna dikkat çekerek halkı bir kez daha uyardı.

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR: ZONGULDAK'TA GÜNEY AFRİKA MUTANTI VAR!

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, iade-i ziyaret programında gazetecilerin vaka sayıları ile ilgili sorularını da yanıtladı. Vali Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarının 200'ün üzerinde olduğuna dikkat çekerek halkı bir kez daha uyardı. Öte yandan Vali Tutulmaz, kentte Güney Afrika mutant virüsünün de olduğunu söyleyerek tehlikenin boyutuna bir kez daha dikkat çekti. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Karadeniz’de sınırı olan iller arasında Zonguldak yüzde 206’yla rakamla çok yüksek olsa da vaka sayısında en tedbirli ve iyiler arasındayız. Vatandaşlarımızın koronavirüs (covid-19) salgınına karşı hassas olmalarını talep ediyoruz. Bu haftada aşağı-yukarı yine aynı veya birkaç üste çıkabiliriz. Son iki-üç gündür rakamlar bunu gösteriyor.
Koronavirüs bulaşıcılığı son dönemlerde çok hızlandı. En küçük bir temasta anında bulaşıyor. Daha önce testleri pozitif çıkanlar yine salgına yakalanabiliyor. ‘Biz geçirdik, bize bir şey olmaz’ demesinler. Şuanda iki yakın çalışma arkadaşımız daha önce salgını geçirmişti, yeniden salgına yakalandılar. Çok dikkatli olmamız ve aşılarımızı olmamız lazım. Aşılama noktasında da ülke geneline bakıldığında iyi noktadayız. Önümüzdeki günlerde İnşallah daha iyiye doğru gideceğimize inanıyoruz.
Ramazan Ayı’nda ekstra tedbir arayışı içerisinde değiliz. Cumhurbaşkanlığımızdan ve İçişleri Bakanlığımızdan gelen tedbirleri aynen uygulamaya devam edeceğiz. Zonguldak olarak bugün itibariyle ekstra tedbirleri rakamlar bu eğilimle devam etmesi halinde uygulama düşüncesinde değiliz. Şayet ekstra rakamlara ulaşılırsa, hastanelerin yükünü artıracak bir tablo ortaya çıkarsa bizlerde tedbirleri alırız. Şuanda hastanelerimizin yükü çok şükür olumsuz değil. Hastanelerimizde pandemiye ayrılan bölümlerde yüzde 50’inin altındayız" dedi.
Hastanelerdeki doluluk oranlarıyla ilgili de konuşan Vali Tutulmaz; "Şu anda hastanelerimizin yükü  yüzde 50’nin altında." ifadesini kullandı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, gazetecilerin mutant virüsle ilgili sorularını da yanıtladı. Kentte Güney Afrika mutant virüs vakasının olup olmadığı ile ilgili konuşan Vali Tutulmaz, tehlikenin boyutuna dikkat çekerek; "Evet, var." yanıtını verdi.