Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 30-09-2021 15:55   Güncelleme : 01-10-2021 11:15

TEBRİKLER GENÇLER: MURAT 124'Ü, OTONOM ARAÇ HALİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER

Zonguldak'ta 22 öğrenci, aylar süren çalışmalarının ardından 'Sercedes' isimli Murat 124 ile Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'na katıldı. Yarışmada 'Sercedes'e, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da büyük ilgi gösterdi.

TEBRİKLER GENÇLER: MURAT 124'Ü, OTONOM ARAÇ HALİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin farklı bölümlerinde okuyan 6 üniversite öğrencisi ile kentte çeşitli okullarda eğitim öğretim gören 16 lise öğrencisinden oluşan 'Karaelmas' takımı, TÜBİTAK'ın sponsorluğunda 3 bin liraya hurda Murat 124 satın aldı. Öğrenciler, aracı sürücüsüz ve elektrikli otomobile dönüştürmek için büyük bir özveriyle çalışmaya başladı... Aylar süren çalışmaların ardından,Murat 124; elektrikle çalışan araç haline dönüştürüldü. Süreci, 23 yaşındaki Takım Kaptanı Berat Cansız anlattı. Cansız; "Şubat ayında TEKNOFEST başvurusunu gerçekleştirdik robotaksi kategorisinde. Bu kaktegorinin amacı aracın pist üzerinde tabelaları edip şeridi takip ederek otonom bir şekilde dışarıdan hiçbir müdahale olmadan gidebilmesiydi. Biz de hurda araç arayışına girdik. Bütçemize en uygun olan, baktığımızda yapabileceğimiz bir Serçe ile karşılaştık. İki aylık çalışma sonrasında yarışmanın konsepti olan Robotaksi ismine benzeyen taksi formatına getirdik. Bu çalışmadan sonra aracımıza yazılım ekibi arkadaşlarımız devam etti. Elektronik kart üzerine kendi geliştirdikleri yapay zekayı algoritmayı entegre ettiler. Bu entegreden sonra aracımız pistte otonom olarak hareket edebilir hale geldi." diye konuştu.
'Sercedes' isimli Murat 124, festival alanında en ilgi çeken araç haline dönüştürüldü ancak; yarışmadan bir gün önce teknik bir aksaklık yaşandı. Aksama nedeniyle 'Sercedes', yarışmada derece alamadı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da yarışmada 'Sercedes'e binerek incelemede bulundu... Varank ve Bayraktar, aracın üzerine 'Tebrikler Karaelmas' notuyla imzalarını attı.
Haber:Duygu ELMA/Batuhan DARAKCI