Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 28-12-2021 21:36   Güncelleme : 29-12-2021 15:28

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI, SAĞLIKTA ŞİDDETE DÖNÜŞTÜ”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Zonguldak Sağlık Politikaları Başkanı Ural Kaya Sağlık çalışanlarına yapılan şiddete yönelik açıklamada bulundu.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI, SAĞLIKTA ŞİDDETE DÖNÜŞTÜ”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Zonguldak Sağlık Politikaları Başkanı Ural Kaya sağlık çalışanlarına yapılan şiddete yönelik açıklamada bulundu. Başkan Kaya açıklamasında “Sağlıkta dönüşüm programı sağlıkta şiddete dönüşmüştür.” dedi. Kaya’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

 

“Şiddete Dönüşüm

 

Yıllar önce herkes için ulaşılabilir, nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmetinin, etkili, kaliteli, verimli ve hakkaniyete uygun şekilde sunmak gibi harika bir fikirle başlanan sağlıkta dönüşüm programı maalesef amacını ve işlevini yitirmiştir. Sağlıkta dönüşüm programı sağlıkta şiddete dönüşmüştür, ilaç yokluğuna dönüşmüştür, doktor yokluğuna dönüşmüştür, özel sağlık hizmetlerine dönüşmüştür. Gelinen noktada hastalar mutsuz, sağlık çalışanları mutsuzdur. Sistemden kaynaklı sıkıntılar hekim hasta ilişkilerine olumsuz yansımaktadır. Sağlıkta şiddetin sayısı ve dozu giderek artmaktadır. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Hasta hekim ilişkisini zedeleyen bu sistemin değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mutlu hasta mutlu sağlık çalışanı yaratacak politikalar hedefliyoruz. Sağlık sistemine deva olmaya geliyoruz.”