Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 19-11-2021 11:42   Güncelleme : 19-11-2021 16:01

REKTÖR ÇUFALI BASIN MENSUPLARIYLA BİRARAYA GELDİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı Üniversite Konukevinde düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla biraraya geldi.

REKTÖR ÇUFALI BASIN MENSUPLARIYLA BİRARAYA GELDİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektörü Prof.Dr.  Mustafa Çufalı Üniversite Konukevinde düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla biraraya geldi.Rektör Çufalı düzenlenen programda konuşma yaptı.Çufalı konuşmasında,

“Değerli medya mensubu arkadaşlarımız hepiniz hoşgeldiniz. Biz bu buluşmayı daha önce planlıyorduk. Pandemi organizasyonlarımıza engel olmaya devam ediyor.Vakalar konusunda tereddütlerimiz nedeniyle ertelendi. AŞI oranı artıyor. Yakın zamanda bu programları yaparız diye düşünürken vaka sayıları düşmüyor.Daha fazla ertelemeye gerek yok dedik.Üniversitemiz pandemi döneminde çok garkli bir ortamla karşı karşıya geldik. Ama biz başarılarımız artması İÇİn elimizden geleni yapıyoruz. Eğitimin artık uzaktan sürdürmenin anlamınolmadığı anlaşılarak Ekim ayında yüz yüze eğitime başladık. Öğrencilerimiz bizi çok özlediğini söylüyor. Biz de onları özledik. Henüz vakaya rastlamadık en azından biz duymadık.Faaliyetlerimize devam ediyoruz. Filyosla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Filyosla ilgili toplantılar düzenliyoruz. Programlarımız oluyor. Özel proje çağrılarına çıkıyoruz.Filyosla ilgili ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya hazırız.Öğrenci sayısı konusu çok merak ediliyor. Anadolu üniversitelerinin tümünde tek bir ortak nokta var öğrencilerinin seçiminin az olması bölgelere.. Diğer üniversitelere göre daha düşük olmamızla ilgili bir durum söz konusu değil.Tercihler baraj puanlarının yüksek olması sebebiyle azaldı. Bu yıl öğrencilerin iyi hazırlanamadığı konusuda etkili öğrenci sayısının düşüşünde. Meslek yüksekokullarında sayılar bu sene daha fazla oldu. Pandemi sonrası iş imkanları nedeniyle meslek yüksekokulları tercihi fazla olmuş olabilir. Bizim ve öğrencilerimizin başarıları devam ediyor. Türksat’ta en son ekibimiz birincilik aldı. Pandemi koşullarında çoğu öğrenciler burada olmadığından iyi organize olamamalarından teknoloji takımlarımız hazırlanamadı bu yüzden az bir oran hakim. Grizu Ocak ayında uzaya cep uydusunu fırlatacak. Şu anda böyle gözüküyor. Yeni bir başarıya imza atmış olacağız. Projelere başvuru oranı hızlı şekilde arttı. Daha fazla olmasını istiyoruz, bunla yetinmiyoruz.

Uluslararası öğrencilerimiz artmaya devam ediyor. Sayı 2 bin 675 şu an…Sürekli artan bir ivme var. Uluslararası öğrenciler bizim açımızdan çok önemli…Ayrıca üniversitede şu anda toplam öğrenci sayımız 33 bin 600 küsür.TÖMER öğrencilerimiz azaldı bu yıl biraz arttı ama daha fazla artmasını istiyoruz.