Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 23-10-2021 19:15   Güncelleme : 23-10-2021 22:50

PROTOKOL AFET EĞİTİM KAMPINDA

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz yönetiminde protokol üyeleri, Kızılay’ın Karaman’da yaptığı Afet Eğitim Kampına katıldı.

PROTOKOL AFET EĞİTİM KAMPINDA

Zonguldak Türk Kızılay Şubesi tarafından Karaman’da, ikinci ‘Afet Eğitim Kampı' düzenlendi. 

Kampa Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Kılıç, Karaman Belediye Başkanı Servet Üstün, Zonguldak Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, İbrahim Özer, Zonguldak Adalet ve Kalkınma Partisi  (Ak Parti) Milletvekili Polat Türkmen, AFAD ekipleri, UMKE ekipleri ve gönüllü gençler katıldı.

Ardından Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri gönüllü gençlerin yapmış olduğu çadır kurma tatbikatına katıldı.  Vali Tutulmaz tatbikatı başarı ile tamamlayan takımı tebrik ederek başarılar diledi ve şunları dile getirdi;"Afet il müdürlüklerimiz ciddi bir eğitim kampanyasının içerisinde bu eğitimlerle afetlere hazırlıklı olacağız çünkü biz öyle bir coğrafyadayız ki tabi bir taraftan da öyle bir dönemde yaşıyoruz ki her geçen gül afetlerin şekli değişti afetlerin etkisi değişti.Bir yere yıllık ortalama yağış yağışın on katı yaşanacak deseydi inanmazdım ama yaşayarak gördük yanıbaşımızda Kastamonu’da sel felaketi yaşandı. Yangınlar ciddi bir şekilde ülke ekonomisine zarar vermesine rağmen çok sayıda insan evsiz kalmış olmasına rağmen ülkemizin işte bu kurumlarının kararlı ile yönetimin kararlı bir şekilde kurtarma ve daha sonra da bunların vatandaşlarımızın normal hayata yeniden başlayabilmek için gerçekten hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı. Hayat en kısa sürede normale döndü."

Türk Kızılay Genel Müdürü Alper Küçük, kampda öğrenirken herşeyin sahada işe yarayacağını söyleyerek, “15 yıllık kızılay kariyerimde Umke ve Afad arkadaşlarımız beraber ter akıttım. Gönüllülük yılı ilan ettiğimiz bir yıldayız. Bugünlerde öğrendiğiniz şeyler sizlere çok ihtiyacınız olacak. Bugün ip bağlamadan çadır kurmaya hepsi sahada işinize yarayacak. Burada öğrendiklerinizi hayat kurtaracaksınız”dedi.

Diğer yandan Zonguldak Türk Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç ise kampın ikincisi yapmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek, desteklerinden dolayı Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Selim Alan’a teşekkür etti.

Program sertifika törenin ardından müzik dinletisiyle sona erdi.