Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 08-04-2021 12:11   Güncelleme : 08-04-2021 21:45

PROF. DR. MEHMET HABERAL, DÜNYAYI ZOOM ÜZERİNDEN BULUŞTURDU

Prof. Dr. Mehmet Haberal, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisine karşı; dünyaca ünlü bilim insanlarını zoom üzerinden buluşturdu.

PROF. DR. MEHMET HABERAL, DÜNYAYI ZOOM ÜZERİNDEN BULUŞTURDU

Prof. Dr. Mehmet Haberal, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisine karşı; dünyaca ünlü bilim insanlarını zoom üzerinden buluşturdu.Ortadoğu Organ Nakli Derneği öncülüğünde düzenlenen vebinar toplantısında 100 ü aşkın bilim insanı ülkelerindeki gelişmeleri aktardı ve Covid 19 pandemi döneminde, bölgemizde organ bağışı ve nakli nasıl arttırılır?" sorusuna yanıt aradı.Teşekkürleri ise pandemi dönemi dahil bölgeye katkısını hiç esirgemeyen, toplantılarla iletişimi güçlendiren Prof. Dr. Haberal'a idi.Prof. Dr. Mehmet Haberal, uluslararası önemli bir toplantıya imza attı.
"Covid 19 pandemi döneminde, bölgemizde organ bağışı ve nakli nasıl arttırılır?"Prof. Dr. Mehmet Haberal, işte bu sorunun yanıtı için dünyadaki bilim insanlarını, Zoom üzerinden biraraya getirdi.Kurucusu olduğu Ortadoğu Organ Nakli Derneği kısa adıyla MESOT öncülüğündeki Uluslararası Webinar toplantısına 100'ü aşkın bilim insanı katıldı.Toplantının merkezi Başkent Üniversitesi Senato Odası'ndan bağlanan haberal, açış konuşmasını yaptı.Daha sonra oturum başkanlığını yürüten MESOT Başkanı Prof. Dr. Antoine Barbari, eski başkan Prof. Dr. Adibul Rizvi ve Prof. Dr. Faysal Şahin, görüşlerini paylaştı.Kuveyt Transplantasyon Derneği Başkanı, MESOT eski başkanlarından Prof Dr. Mustafa al Musavi, pandemi dönemini nasıl yönettiklerini anlattı.Prof. Dr. Mohammed Ghnaimat da Ürdün'deki durumu aktardı.Mısır'dan katılan MESOT'un bir önceki başkanlarından Prof. Dr. Refaat Kamel de organ bağışı stratejileri hakkında bilgi verdi.Söz sırası İran Transplantasyon Derneği Başkanı Prof Dr. Malek Hüseyini'deydi. Pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İran'daki gelişmeleri anlattı.Kovid-19'un Lübnan'daki transplantasyona etkilerini ise Prof. Dr. Marwan Masri aktardı.Prof. dr. Anvar Nagvi, Pakistan'daki deneyimlerini paylaştı.Kahire'den Prof. Dr. Cemal Saadi, "Kovid-19 pandemisinde transplantasyonu geliştirmek" başlıklı sunum yaptı.Soru ve görüşleri ile sunumlara katkı veren Prof. Dr. Mehmet Haberal özellikle kadavradan organ bağışlarında, Şiraz'ı örnek gösterdi.
Prof. Dr. ANTUAN Stephan da, Lübnan'daki deneyim ve çalışmalarını anlattı.Toplantının sonunda Prof. Dr. Mehmet Haberal, çalışmalarından ötürü meslektaşlarını tebrik etti.Bilim insanları da Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid 19 pandemi döneminde bu önemli toplantıyı organize eden Haberal'a teşekkür etti.