Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 06-11-2021 10:55   Güncelleme : 06-11-2021 16:15

PROF. DR. MEHMET HABERAL DÜNYAYI BULUŞTURDU

Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, uluslararası yanık kongresi sona erdi…. Yanık tedavisinde Dünyada öncü bilim insanları çalışmalarını, güncel tedavileri anlattı.

PROF. DR. MEHMET HABERAL DÜNYAYI BULUŞTURDU

Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen, uluslararası yanık kongresi sona erdi…. Yanık tedavisinde Dünyada öncü bilim insanları çalışmalarını, güncel tedavileri anlattı…. Haberal; yanığın toplumsal bir sorun olduğunun altını çizdi…. Kapanışta yaptığı konuşmada ise önemli mesajları vardı…. Bilim insanlarının Teşekkürleri ise pandemi dönemi dahil katkısını hiç esirgemeyen, toplantılarla iletişimi güçlendiren Prof. Dr. Haberal'a idi....

Prof. Dr. Mehmet Haberal, bu kez toplum için büyük bir sorun teşkil eden yanık ve yangın afetleri için dünyanın önde gelen bilim insanlarını zoom üzerinden Başkent Ankara'da buluşturdu...

Haberal'ın Kurucusu olduğu Türkiye Yanık ve Yangın Afetleri Derneği ile Ortadoğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği öncülüğündeki uluslararası kongreye Türkiye'den katılan bilim insanları, Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de buluştu.

Dünyanın dört bir köşesinden 100'ü aşkın bilim insanı ise pandemi nedeniyle videokonferans yolu ile katıldı...Geniş katılımlı kongre, 2 gün sürdü.Son günün ilk bilimsel sunumunu Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Atilla Çoruh yaptı.
“Profesör Haberal'a ve düzenleme kuruluna teşekkür ederim.16 yıl önce, Ankara'da Türkiye yanık ve yangın afetleri derneği 3. TOplantısını Dr. Haberal düzenlemişti. herkesin yanık tecrübesini paylaştığı çok güzel bir toplantı oldu. bana da orda sunum yapma fırsatı verilmişti.
2012 de Dr. Haberal'ın çabalarıyla, organ nakli konusunda hükümet tarafından yeni düzenlemeler getirildi. bu düzenlemeler özet olarak; kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, koronal ve kemik iliği nakilleridir fakat hala organ nakli listesinde çok büyük
bir eksiğimiz var. Bu da en büyük organ olan deridir. yarayı ya biz kapatırız ya da toprak kapatır.”
Mısır'dan Prof. Dr. Amr Mabrouk'un sunumunu ise Dr. Amira Hussein aktardı….Elektrik Yanıklarında 10 Yıllık deneyimlerini anlattı.
Başkent Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalından Araş.Gör.Dr. Süleyman Savran, Özbekistan'dan Dr. Mirzakulov Akval Gafurjanovich da Elektrik yanıklarıyla ilgili çalışmalarını aktardı.

“Prof. Dr. Mehmet Haberal da görüş ve önerileriyle sunumlara katkı verdi…
Elektrik yanıkları çok önemli. bütün insanları, ilkokuldan başlayarak bilgilendirmemiz gerekiyor çünkü elektrik enerjisi gerçekten de insanlar için zararlı olabiliyor.”

Son günün 2'nci oturumu Başkent Üniversitesi İzmir Hastanesi'nden Prof. Dr. Ali Barutçu'nun sunumuyla başladı.
“Prof. Haberal'dan sadece cerrahi teknikleri ve cerrahi prensipleri değil, yanıkları da öğrendik biz. eski uygulamalarımızda katot ve anot elektronları kullanıyorduk ama yaralarda enfeksiyona neden oluyorlardı. yeni yöntemimizde elektronumuz yok.”

Başkent Üniversitesi'nden Dr. Öğretim üyesi Burak Özkan, Özbekistan'dan Dr. Kamilov Utkir Raimovich, İngiltere Imperial College'den Dr. Djamila Rojoa ve Özbekistan'dan Dr. Abdulaziz Fayazov da yanık tedavisiyle ilgili çalışmalarını anlattı.

“Yanıklarla mücadelede hemşirelere de hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için önemli görevli düşüyor… Üçüncü oturumda söz hemşirelerdeydi…Yanık sonrası takip edilen hastaların ihtiyaç duyduğu hemşire bakımı bilgi, beceri ve tecrübe gerektirmektedir. bu nedenle, bakım modelleri, hastalara bütünsel bir bakım sağlamak ve hasta odaklı hemşirelik hizmetleri için çalışanlar arasında etkin bir iletişim oluşmasını temin etmektedirler.”

Son oturumda ise Türkiye, Özbekistan ve Azerbaycan'dan katılan bilim insanları sunum yaptı.

Dr. Mammadov, Karabağ savaşı sırasındaki yaralanmaları anlatınca, Türkiye'den tek yürek aynı ses yükseldi…

“Atatürk' ün de belirttiği gibi eğer savaş özgürlük için yapılacaksa yapılmalıdır özgürlük için yapılmayacaksa bu bir suçtur. Diğer insanları öldürmek bir suç teşkil eder, doğru değildir. Umarım dünyanın hiçbir yerinde gelecekte bu tür ölümler olmaz.”

Prof. Dr. Mehmet Haberal, kapanış seremonisinde yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür ettİ.Önemli mesajlar verdi.

“Bu toplantıyı organize ettiğim için gerçekten çok memnunum. Her zaman her fırsatta söylediğim gibi, herhangi bir enerji kaynağınız varsa ister ateş ister elektrik ya da kömür olsun,ısı aynı zamanda birçok riski ve problemi beraberinde getirebilir.İnsanoğluna fayda sağladığı gibi eğer doğru kullanılmaz ve önlem alınmazsa birçok sıkıntıya sebep olabilir. Aynı şey ateş içinde
 geçerlidir. Özetlemem gerekirse, yanık her yerde heran ve herkese olabilir. Dolayısıyla bu sadece hasta ve doktor arasında olan bir konu veya problem değil aynı zamanda toplumsal bir problemdir. Bu mesele üzerinde daha fazla çalışmalıyız ve sadece milli değil uluslararası kuruluşların bulunmasını da sağlamalıyız. Ben daima bu tür kuruluşları ve organizasyonları teşvik ediyorum toplumda. İnsanlar yanık yaralanması olur olmaz hemen sağlık merkezlerine gelmeleri ve kendi başlarına bir şey yapmamaları gerektiğini bilmeliler. Bizim görevimiz insanları bilgilendirmek. Bu aktivitelere devam edeceğiz, uluslararası konferanslara da. Özet olarak, bütün meslektaşlarıma ve Amerikadan, Avrupadan, Orta Doğudan,Hindistandan, Güney Amerikadan bu toplantıya katılan sevgili arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Zaman farkına rağmen bizimle oldular ve ben bunun için onlara müteşekkirim.Hastalarımıza en iyi tedavileri sağlamak amacıyla, beraber çalışmaya devam edeceğiz. Bugün bunu yapıyoruz. Tek amacımız olabilir; o da hastalarımıza hak ettikleri en iyi tedaviyi sağlamak ve bunları uygulamak. Neyse ki, biz bugün bunu artık yapabiliyoruz. Başkent Üniversitesi hastanesinde her türlü olanağımız mevcut. Bu ülkemiz için de çok önemli. Bir kez daha tekrar etmek isterim ki, yanık ve kronik organ hastalıkları
 sadece doktor hasta problemi değildir. bu; sosyal, medikal, ekonomik ve aynı zamanda psikolojik bir problemdir. dolayısıyla çok çalışmalı ve hastalarımızın ihtiyacı olan en iyi tedavi sistemlerini onlara sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Hepinize çok teşekkür ederim.”