Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 06-04-2021 10:54   Güncelleme : 06-04-2021 17:37

PANDEMİNİN GETİRDİĞİ YÜK 3,7 MİLYARI GEÇTİ

"COVID-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü" başlıklı araştırmaya göre pandeminin Türk sağlık ekonomisine toplam yükü 3,7 milyar TL'yi aştı.

PANDEMİNİN GETİRDİĞİ YÜK 3,7 MİLYARI GEÇTİ

"COVID-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü" başlıklı araştırmaya göre pandeminin Türk sağlık ekonomisine toplam yükü 3,7 milyar TL'yi aştı.
Türkiye'de ilk resmi COVID-19 vakası açıklandığında tarihler 11 Mart 2020'yi gösteriyordu. Aradan geçen bir yılda iki dalga yaşadık ve kısıtlamalar hayatımızın bir parçası oldu. Son rakamlara göre toplam test sayısı 35 milyona, iyileşen hasta sayısı 3 milyona, vefat sayısı da 30 bine yaklaştı. Toplam yapılan aşı sayısı ise 13 milyon civarında. Sağlık çalışanlarının kaybı ve üzerindeki ağır yük bir yana, pandeminin testten tedaviye ve korunmaya kadar sağlık ekonomisine maliyeti de çok yüksek oldu.
Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi,İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve ; Gilead'm desteğiyle, pandeminin sağlık ekonomimiz üzerindeki yükünü ortaya çıkarmak için "COVID-19 Tedavisinin Ekonomik Yükü" başlıklı kapsamlı bir araştırma yaptı. Türkiye'nin COVID-19 pandemisinde dünyada en yüksek sayıda vakanın gözlendiği dokuzuncu ülke olduğunun belirtildiği araştırmada, "Elde edilen sonuçlarla pandeminin birinci yılında ülkemize olan doğrudan tıbbi maliyet yükünü tahmin etmeye çalıştık. Pandeminin gerçek toplam maliyeti şüphesiz doğrudan tıbbi maliyetlerinin önemli ölçüde üzerinde. Ancak sadece sağlık hizmet sunumuna getirdiği ilave ekonomik yükün toplam sağlık harcamasının %2'si kadar olduğu öngörülmektedir. Tedbirlere rağmen bir yıl içindeki dalgalı vaka sayıları Türkiye'ye önemli bir ekonomik yük ve aynı zamanda sağlık kuruluşlarına, sağlık çalışanlarına maddi ve manevi yük oluşturmuştur" denildi.
Türkiye'de pandemiyle ilgili tüm sağlık harcamaları devlet tarafından karşılanıyor. Araştırmaya göre COVID-19 nedeniyle yatarak ve ayakta tedavi alan hastaların toplam tedavi maliyetinin devlet sağlık harcamalarında %2 ve SGK sağlık harcamalarında %3.8'lik bir oranı oluşturduğu tahmin ediliyor.