Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:56   Güncelleme : 06-04-2021 00:04

PALEOLİMNOLOJİ ALANINDA İLK TÜRKÇE KİTAP YAYINLANDI

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ceran Şekeryapan “Paleolimnoloji: Biyolojik İndikatörler ve Anadolu’da Uygulamaları” adında kitap yayınladı.

PALEOLİMNOLOJİ ALANINDA İLK TÜRKÇE KİTAP YAYINLANDI

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Biyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ceran Şekeryapan “Paleolimnoloji: Biyolojik İndikatörler ve Anadolu’da Uygulamaları” adında kitap yayınladı. Ceran Şekeryapan “Kitap paleolimnoloji alanında ilk Türkçe kaynak kitap olma özelliği taşıyan bir yayın.

Biyolojik indikatörleri biyoloji, coğrafya ve jeoloji öğrencileri ile tanıştırmayı, alanın araştırmacılarına destek olmayı amaçlayan kitap, aynı zamanda geçmiş çevresel koşullar ve iklimi merak edenlerin ilgisine sunuldu. Diğer yandan; biyoloji biliminin alt dallarından olan güncel limnoloji ve ekoloji alanlarında çalışmalar yapanlar içinde yol haritalarında olacak.

Dr. Öğr. Üyesi Ceran Şekeryapan kitabı hakkında yaptığı açıklamada Anadolu’daki göl sedimanları geç Pleistosen’in çoğu ve Holosen boyunca hem insanlık tarihine hem de geçmiş iklim ve çevresel değişimlere tanıklık etmişlerdir. Bugün yaşadığımız iklimsel ve çevresel koşulların yakın ve uzak geçmişteki değişimini takip etmek bize hem bugünü daha iyi anlamamızı hem de geleceğe yönelik daha iyi tahminlerde bulunmamızı sağlayacağını dile getirdi.