Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 24-07-2021 14:53   Güncelleme : 24-07-2021 18:08

“ÖZGÜR BASIN HAYAT KURTARIR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlamak amacıyla bir mesaj yayımladı.

“ÖZGÜR BASIN HAYAT KURTARIR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlamak amacıyla bir mesaj yayımladı. Genel Başkan Babacan mesajında,özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inandığını belirtti. Ayrıca,günümüzde basın-yayın dünyasının üzerinde baskı olduğuna,gazetecilerin hükümet tarafından farklı fikirlerine karşı işten çıkarılmaları ve tehdite mağruz kalmalarınında çok sesli demokratik hayata zarar verdiğine dikkat çeken Babacan, mesajında şu sözlere yer verdi;

 

“İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan 24 Temmuz Basın Bayramımızı kutluyorum.

 

Kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olan özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyorum.

 

Ne var ki gazeteciler günümüzde iktidar sahiplerinin tehditleri altında işlerini yapmaya çalışıyorlar.

 

Basının tek sesliliğe kıstırılmak istenmesi sansürcü anlayışın sürdüğünü gösteriyor.

 

Günümüzde basın-yayın dünyamız üzerindeki baskı, bugünkü iktidarın oluşturduğu propaganda aygıtının parçası olan İletişim Başkanlığı’nın, haberlerini beğenmediği medyaya “beşinci kol faaliyeti” gibi yakışıksız ithamlarda bulunmasıyla da kendisini gösteriyor. 

 

Mevcut iktidardan farklı fikirdeki gazetecilerin mesleklerini işten çıkarılma veya tutuklanma tehdidi altında yapmak zorunda bırakılması çok sesli demokratik hayatımıza zarar veriyor.

 

Öte yandan, iktidar ortakları tarafından gazetecilerin tehdit edilmesi ve gazetecilere yönelik fiziksel saldırıların düzenlenmesi siyasal şiddetin önemli bir yüzünü oluşturuyor. 

 

İlk basın şehidimiz Hasan Fehmi Bey’in ölümünün ardından 112 yıl geçmiş olmasına ve bu süreçte çok sayıda gazeteciyi suikastlara kurban vermemize rağmen günümüzde halen gazeteciler hedef alınıyor. Tam da bu nedenle devleti çete tipi faaliyetlerden temizleme yolundaki kararlılığımız güncelliğini koruyor.

 

DEVA Partisi’nin ilkesi net, fikri açıktır: Özgür basın hayat kurtarır.

 

Tüm basın emekçilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum.”