Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 27-03-2021 13:25   Güncelleme : 27-03-2021 23:05

“OKUMAK ÖZGÜRLÜĞE UÇMAKTIR”

Zonguldak Valiliği himayesinde Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Zonguldak Okuyor” Kitap Okuma Projesinin yaygınlaştırılması, okumaya dikkat çekilmesi, öğrencilerin aile büyükleriyle birlikte kitap okumalarının teşvik edilmesi ve okuma kazanımlarının öğrencilere daha fazla yansıtılması amacıyla #ZonguldakOkuyor hashtag çalışması yapıldı.

“OKUMAK ÖZGÜRLÜĞE UÇMAKTIR”

Zonguldak Valiliği himayesinde Zonguldak  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Zonguldak Okuyor” Kitap Okuma Projesinin yaygınlaştırılması, okumaya dikkat çekilmesi, öğrencilerin aile büyükleriyle birlikte kitap okumalarının teşvik edilmesi ve okuma kazanımlarının öğrencilere daha fazla yansıtılması amacıyla #ZonguldakOkuyor hashtag çalışması yapıldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın #ZonguldakOkuyor  Hastagı ile  Saat 19:00’da  ilk tweeti atmasıyla hashtag çalışması başladı. Vali Mustafa Tutulmaz ilk tweette; #ZonguldakOkuyor   Projesi kapsamında “24 Saatte 24 Dakika”tüm öğrenci ve velilerimizi kitap okumaya davet ediyorum. Okumak Özgürlüğe uçmaktır! diyerek çalışmayı başlattı.

#ZonguldakOkuyor  hashtag çalışmasına; Zonguldak Millet Vekilleri Polat Türkmen,Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu ,Deniz Yavuzyılmaz, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan twetler atarak destek verdiler. Milli Eğitim camiası ve eğitim paydaşlarının destek verdiği #ZonguldakOkuyor  hashtag çalışması kapsamında kısa sürede 30 binin üzerinde tweet atılarak Türkiye gündeminde yer buldu.

Zonguldak Okuyor Kitap Okuma Projesi Zonguldak Merkez ilçe ile birlikte tüm  ilçelerde ilkokul 4.sınıflardan başlamak üzere ortaokul 5,6,7,8’nci sınıflar düzeyi, liselerde 9,10,11,12’nci sınıflar düzeyi ve gönüllü veli kategorileri olmak üzere toplam 10 kategoride yapılmaktadır. Projenin amaçları arasında Zonguldak ilinde okuyan öğrencilerin okuma hassasiyetlerinin artırılması, okuma alışkanlığının ilimizde istenilen seviyeye çıkarılması, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetiştirilmesi, değerler eğitimi kapsamında örnek davranışları tanıtmak, öğrencilerde özgüven  duygusunu geliştirmek, okuma becerilerinin  geliştirilmesini sağlamak, etkili düşünmeyi sağlamak, milli, manevi ve kültürel duygularımızı pekiştirmek gibi amaçlar  yer almaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali TOSUN, Zonguldak Okuyor Kitap Okuma Projesi #ZonguldakOkuyor  hashtag çalışmasını değerlendirirken ;”İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından kurumsal ilk defa yapılan bir çalışma olmakla birlikte kısa sürede Ülkemiz gündemine 30 bin tweet ile yer buldu. Kitap okumaya dikkat çekmek, yürütülen Zonguldak Okuyor Kitap Okuma Projesinin yaygınlaştırılması, öğrencilerimizin ekrandan uzaklaştırılması, kitaplara olan ilgi ve sevginin artırılması, kitap okuma kazanımlarının öğrencilerimize yansıtılması, Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesinde belirtilen okuduğunu anlama, ifade etme, analiz etme, yorumlama becerisi gelişmiş insan profilin yetiştirilmesine de üst düzey katkı sunan çalışmalara aracılık edecektir. Bu çalışmada ve eğitim öğretimin diğer tüm boyutlarındaki çalışmalarımızda her zaman bize destek olan Valimiz Mustafa Tutulmaz’a Zonguldak Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, eğitim camiamızın yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve diğer tüm paydaşlarına teşekkür ederim.” dedi.