Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 12-03-2021 11:22   Güncelleme : 12-03-2021 15:43

MEDEM İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ'NÜ KUTLADI

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEDEM)12 Mart  İstiklal Marşı'nın kabulü ve 100’üncü yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

MEDEM İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ'NÜ KUTLADI

Bülent Ecevit Üniversitesi Medeniyet Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MEDEM)12 Mart  İstiklal Marşı'nın kabulü ve 100’üncü yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesaj şöyle;

“2019’un güzünde hayatın safhalarını Mehmet Akif’in projeksiyonundan okuma kararı ile safahat okumalarına başladık. Okumamızın sabitini Safahat’taki tüm şiirler yani şairin engin ufku oluşturmaktaydı, değişkeni ise katılımcı gençlerin yeni nesil vizyonuydu. Buradaki amacımız seçme ve eleme yapmadan onu her yönü ile görmeye çalışmak, Mehmet Akif’i kendi kaleminden tanıyıp onunla konuşurcasına kelimelerin, satırların ve dizelerin arasında gezinmekti. Böylece günümüzden dünümüze bakarak günceli doğru okuma yolunda adım atmaya başladık.İlk Safahat ile yolculuğumuzda Mehmet Akif’i yüksek bir kürsüde ya da bir sırça köşkte değil, memleketin tam orta yerinde bulduk. Okulda, kahvede, camide, sokakta… Onu bazen verem bir öğrenciye bazen yetim bir çocuğa bazen de çaresiz bir anneye ağlarken, bazen varlığın cevherini ararken, bazen de bizi insan olarak değerlendirirken dinledik. Birinci Safahat’ı bitirmek üç dönemimizi aldı. Bulunduğumuz noktada Akif, gençlere “Süleymaniye Kürsüsünde”n sanki bugünleri anlatırcasına seslenmeye devam ediyor.Bu vesileyle İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını kutluyor, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”