Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 02-07-2021 12:48   Güncelleme : 02-07-2021 19:23

"MADIMAK OTELİNDE İNSANLIK DİRİ DİRİ YAKILDI"

Zonguldak'ta, 2 Temmuz 1993 günü yaşanan Sivas Katliamı nedeniyle basın açıklaması düzenlendi. Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası 2'nci Başkanı Levent Yağcıoğlu; "Madımak Oteli'nde insanlık diri diri yakıldı." ifadesini kullandı.

Zonguldak Demokrasi Platformu, 2 Temmuz 1993 günü yaşanan; 33 sanatçı ve aydın ile 2 otel görevlisinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı'nın 28'inci yılında Madenci Anıtı'nda toplandı.
Açıklamada; "Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız." yazılı pankart açıldı.
Konuşmayı; Zonguldak Demokrasi Platformu adına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği  Maden Mühendisleri Odası 2'nci Başkanı Levent Yağcıoğlu yaptı.Yağcıoğlu; "Sivas katliamının 28'inci yılında, katliamı lanetlemek, katledilenleri anmak için sizlerle meydanlardayız. Cumhuriyet ve kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak geçici, ırkçı, şeriat yanlısı güruhlar, bir kez daha gericiliğin fitilini tutuşturdular. Madımak Oteline sığınan insanlarımız, sloganlar eşliğinde diri diri yakılıp katledilirken; tüm bir şehir, tüm bir halk, çıkan sisin karanlığında, sanatçı, edebiyatçı, öğrenci, aslında; toplumumuzun ruhu, sesi olan aydınlarımızın katledilişini sadece izledi. Kara bir sis perdesi kaplandı Sivas'ın üstünde. Yanan bizlerdik ama; aslında o gün insanlığın vicdanı yanmıştı." ifadelerini kullandı.Yağcıoğlu; konuşmasının ardından Madımak Otelinin utanç müzesi olarak ilan edilmesini gerektiğinin de altını çizdi. 
Haber:Duygu ELMA