Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 11-06-2021 10:58   Güncelleme : 11-06-2021 18:01

MADEN İŞÇİSİNE AŞI GELDİ: İŞTE İLK AÇIKLAMA! 

Aşıda öncelik listesine maden işçilerinin de alınması için yapılan çağrılar yanıt buldu. Maden işçileri artık aldıkları randevular sonucu hastane ve aile sağlık merkezlerinde aşılarını yaptırabilecek. 

MADEN İŞÇİSİNE AŞI GELDİ: İŞTE İLK AÇIKLAMA! 

Aşılama sürecinin başladığı günden bu yana öncelik listesine maden işçilerinin de alınması için yapılan çağrılar, uzun uğraşlar sonucu yanıt buldu. Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) çalışmaları, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin de temasları sonucu maden işçileri aşıda öncelik listesine alındı. Müjde, GMİS yetkililerince gece saatlerinde duyuruldu. Maden işçileri, E-Nabız uygulaması üzerinden randevu alarak hastane ve aile sağlık merkezlerinde koronavirüs aşılarını yaptırabilecek. 
Konuyla ilgili açıklama yapan GMİS Başkanı Hakan Yeşil; "Uzun zamandır Türkiye, dünya bu sıkıntı yasıyor. Aşı gündeme geldikten sonra bir takvim açıklanmıştı. Tabi bizimde bu yönde çalışmalarımız oldu. 1'inci ayın 19'unda bakanlığımıza bir yazı yazmıştık. Oradaki aşıtakvimine bir red yazısı gelmişti. Devamında biz 3'üncü ayda hem Enerji Bakanlığımıza hem de Sağlık Bakanlığımıza tekrar buna benzer bir yazı daha yazdık çünkü; enerji sektörü bildiğiniz gibi durmadı. Bizler hareket halindeyiz. Taşıyıcı anlamında koronavirüsü yayma konusunda da ister istemez etkeniz. Bunları belirttik. Madencinin bir an önce aşılanması gerektiğini, İş yerlerinde beraber çalıştığımızı beyan ettik. Dün akşam itibariyle, güncel bir karar çıktı. Geç de olsa maden işçisinin aşılama programına alınacağı duyuruldu. Arkadaşlarımızla dün akşamdan beri takip ediyoruz. E-Nabiz'dan randevu sıralarını alıp bizlere bildirdiler. İnşallah yakın zamanda bütün maden işçisi arkadaşlarımız aşılanacak. Bu bizim için gerçekten çok önemliydi. Kafeslere beraber biniyoruz, banyolarımız, soyunma alanlarımız hep ortak. Herkes evine gidiyor, ailesi var. Evlerinde anne, babaları var. Herkes tedirgindi. İnşallah bu aşılama işini 1 ve 2. doz olmaz üzere bir an önce bitirip arkadaşlarımız tamamen tedirgin olmadan işlerine yoğunlaşır. Bununla ilgili çalışmaları yapan yetkililere de sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum." dedi.
Haber:Duygu ELMA