Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 21-09-2021 16:14   Güncelleme : 21-09-2021 19:40

KUTOĞLU'NDAN 'HAFRİYAT' AÇIKLAMASI

Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Hakan Kutoğlu, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün kentte yaptığı izinsiz hafriyat dökümleri denetimlerinin ,inşaat alanlarında da gerçekleştirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

KUTOĞLU'NDAN 'HAFRİYAT' AÇIKLAMASI

Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Hakan Kutoğlu,kentte yapılan izinsiz hafriyat dökümleri ile ilgili açıklamada bulundu. Kutoğlu ayrıca, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün inşaat alanlarında da denetimlerini gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çekti.Kutoğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle;“İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün son dönemde izinsiz hafriyat dökümleri ile ilgili yaptığı denetimleri takdirle karşılıyoruz. Hafriyat tozları insan sağlığı için son derece tehlikelidir. Gerekli tedbirler alınmadan kazı ve taşıma yapıldığında havaya karışıp yıllarca havada asılı kalabilmektedir. Solunduğunda ise çeşitli solunum yolu hastalıkları ve kansere yola açabilmektedir. Bu nedenle hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliğinin 25. maddesind  "Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarının taşınması sırasında çevrenin kirletilmemesi, trafiğin aksatılmaması ve can ve mal emniyeti için gerekli tedbirler öncelikle nakil işlemlerini gerçekleştiren kişi veya firma tarafından alınır. Taşıma sırasında oluşabilecek çevresel kirlenmeyi önlemek amacıyla araçların üzerleri uygun malzemeyle kapatılır. Araçlara kapasitenin üzerinde yükleme yapılmaz ve araçlar tekerleklerinde olabilecek çamur ve benzeri kirlilik temizlendikten sonra trafiğe çıkartılır. Belediye ve mahallin en büyük mülki amiri, atık taşıyan araçların şehir içi trafiğini olumsuz etkilememesi için bu araçların belirli saatler arasında trafiğe çıkmaları konusunda düzenleme yapma yetkisine sahiptir." denilmektedir.

Ayrıca 14. maddede "Hafriyat yapanlar, hafriyat toprağının çıkartılması sırasında gürültü ve görüntü kirliliği ile toz emisyonlarını azaltacak tedbirleri almak ve faaliyet alanının çevresini kapatmakla yükümlüdür. Hafriyat işlemleri sırasında kazıdan çıkacak toprak miktarı ile dolgu hacimleri eşitlenecek şekilde planlama yapılır ve hafriyat toprağının öncelikle faaliyet alanı içerisinde değerlendirilmesi sağlanır." denilmektedir."

Kısaca hafriyat alanlarında tozumaya engel olacak şekilde aralıklarla yağmurlama yapılması hafriyat araçlarınında üstü kapatılmış ve tekerlekleri yıkanmış şekilde trafiğe çıkması gereklidir. Kent Konseyi olarak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün halk sağlığının korunması bakımından inşaat alanlarında da bu yönde denetimler gerçekleştirmesini diliyoruz.”