Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:19   Güncelleme : 29-09-2021 20:09

KOVID-19 MÜCADELESİNDE 20 BİNİNCİ AŞI YAPILDI

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, bugün 20 bininci aşı yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Özcan Pişkin, aşıların güvenli olduğunu; aşı olan ve virüse yakalanan vatandaşların, süreci daha hafif atlattığını söyledi. Pişkin, tüm vatandaşları aşı olmaya da davet etti.

KOVID-19 MÜCADELESİNDE 20  BİNİNCİ AŞI YAPILDI

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, bugün 20 bininci aşı yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Özcan Pişkin, aşıların güvenli olduğunu; aşı olan ve virüse yakalanan vatandaşların, süreci daha hafif atlattığını söyledi. Pişkin, tüm vatandaşları aşı olmaya da davet etti.

Salgın sürecinden bu yana özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının katkılarıyla sürdürülen çalışmalar, yüz güldürmeye başladı. ZBEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, bugün itibariyle 20 bininci aşı uygulandı. Başhekim Özcan Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada aşılamanın önemine değindi, tüm vatandaşları aşı konusunda duyarlı olmaya davet etti. Başhekim Pişkin, hastanenin aşı sürecini sağlıkla yürüttüğünü de belirterek şunları söyledi; "Aşıların toplum sağlığı açısından önemini biliyoruz. On yıllardan beri aşıların koruyucu etkileri, kanıtlanmış durumda. Yaklaşık 2 yıllık geçtiğimiz süreçte, kovid-19 pandemisiyle beraber gerek Türkiye'de, gerekse bütün dünyada tüm sağlık çalışanları mücadele etmeye başladılar. Koronavirüste kanıtlanmış bir tedavi olmamasına rağmen, bu konuda aşıların güvenli olduğunu biliyoruz. Yaşadığımız klinik gözlemlere göre,aşıları tam olan hastaların her ne kadar virüse yakalanma şansını engelleyemese de, gerek servislerde, gerekse yoğun bakımlarda klniğin daha hafif olduğunu görüyoruz, gözlemliyoruz. Hastalar, kliniği daha hafif olarak atlatıyorlar. Dolayısıyla geldiğimiz süreçte üniversite hastanemiz olarak 20 bininci aşımızı bugün yaptık.O yüzden çok mutluyuz. Bu sembolik rakamı anlatarak  toplumu, vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Herhangi bir aşı kampanyasının sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için aşı yapılan yerin, aşının güvenliğinin ve bunun hastalara uygulama biçiminin çok iyi organize edilmesi gerekiyor. Biz, hastanemiz olarak aşının üretildiği yerden hastanın koluna yapıldığı yere kadar geçen süreci güvenlik altına almış durumdayız. Gerek altyapımızla, gerek ekipmanlarımızla güvenle uyguluyoruz. Çok rahat bir ortamda hastalarımıza aşı yapıyoruz. Bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz."

AŞI OLAN VATANDAŞLAR, SALGINI DAHA KOLAY ATLATIYOR

Öte yandan Başhekim Özcan Pişkin, tüm dozları yaptıran vatandaşların koronavirüse yakalansa da salgını daha kolay atlattığını söyledi. Yoğun bakımlardaki çalışmalarla ilgili de konuşan Pişkin; "Bu konuda bir çalışma organize etmiş durumdayız. Çalışma devam ediyor ancak; kendi çalışması tamamlanmadığı için net konuşamayacağım. Klinik gözlemlere göre aşısı tam vatandaşlarımızın klinik semptomlar, akciğerlerindeki problemşn büyükliği daha hafif seyrediyor. Daha az hasta yoğun bakıma giderek tedavi oluyor. Hatta daha az hasta serviste yatarak tedavi oluyor. Daha basit semptomlarla, gribel bir enfeksiyon gibi geçiriyorlar." dedi.

Aşı Birimi Hemşiresi Ayşegül Salcı Keleş de, aşının gelişi, taşınması, Sağlık Müdürlüğü ile koordineli olarak vatandaşa iletilmesi ve aşı birimindeki çalışmalar hakkında bilgiler verdi.