Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 25-08-2021 14:25   Güncelleme : 25-08-2021 19:44

"KÖMÜR İLE VAR OLAN ŞEHİR, OLABİLDİĞİNCE YALNIZLAŞTIRILDI" 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kente gelişinin 90'ıncı yılı nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kente gelişinin 90'ıncı yılı nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu. Başkan Uzun, açıklamasında günün anlam ve önemine değindi. Öte yandan Uzun, Atatürk'ün ayak bastığı iskelenin tamamlanmayışına da tepki gösterdi. Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun'un açıklaması şöyle: "M.Kemal Atatürk’ün ülkenin dört bir yanındaki şehirlere, ilçelere, yerleşim yerlerine ilk defa gelişi, ilk ziyareti tarihi açıdan hepimiz için çok çok önemlidir.
Şehir o gün her şeyini borçlu olduğu kurtarıcısını yeniden bağrına basar, ilk günün heyecanını, coşkusunu adeta yeniden yaşar.
Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyet ile taçlandırılan, çağdaş ve laik bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen vatan toprakları içerisinde özellikle Zonguldak Atatürk’ün gözünde çok daha farklı bir yerdedir.
M.Kemal Atatürk, ”siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa kazanılacak başarılar yaşayamaz ve sürekli olamaz” sözlerini ifade ederken bir yerde genç Cumhuriyet için Zonguldak’ın taşıdığı önemi de “derin toprakları altındaki serveti madeniye nin kıymeti” ile dile getirmektedir.
Oysa geçen yıllar, ülke nazarında hem Zonguldak’ın önemini yitirmesine sebep olmuş, hem de kömür ile var olan bir şehri olabildiğince yalnızlaştırmıştır." 

Öte yandan Başkan Ebru Uzun, Atatürk'ün ayak bastığı yerin, Sahil Projesi kapsamında bu seneye yetiştirilmemesini de eleştirdi. Uzun; "Zaman zaman Zonguldak’ı ülkenin sırtında ekonomik bir kambur ilan edenler, küresel güçlerin dayatmaları karşısında şehrin ve ülkenin çıkarlarını koruyamamışlardır. 
Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 90,yılında; Sahil Projesinin içerisinde yer alan ve “ilk ayak bastığı yer” olarak adlandırılan kısım bu yılki törene yetiştirilememişken, 1 Eylül Adli Yıl başlangıcına kadar Adliye önündeki çalışmaların süratle gerçekleştirileceğinin kamuoyuna Sayın Selim ALAN tarafından müjdelenmesi, önem sırası açısından dikkat çekici olduğu kadar bir o kadar da düşündürücüdür!
90.Yılda tüm Zonguldak’lıların ve CHP’nin  yüreklerinde “en kıymetlisi” olarak yer alan M.Kemal Atatürk’e tükenmez sevgi,saygı ve minnet duygularının artarak devam edeceğini, kamuoyuna ifade etmekten onur duyarım." ifadelerini kullandı.