Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 05-07-2021 09:46   Güncelleme : 05-07-2021 15:16

KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BUGÜN HESAPLARA YATIRILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kısa çalışma ve işsizlik ödemelerinin bugün yapılacağını duyurdu. Öte yandan ödeneklerin uzatılması için talepler gelmişti. Henüz kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına ilişkin açıklama yapılmadı.

KISA ÇALIŞMA VE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BUGÜN HESAPLARA YATIRILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, açıklamasında, haziran ayına ait kısa çalışma ve işsizlik ödeneklerinin bugün banka hesaplarına yatırılacağını belirterek, IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını bildirdi. Öte yandan kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılmasına ilişkin talepler gelmişti.

İşte Bakan Bilgin'in o açıklaması;

YIL SONUNA KADAR UZATILMASI TALEBİ

İHA'da yer alan habere göre, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 1 Temmuz sonrasında başlayacak yeni süreci güçlü bir hamle dönemine dönüştürmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu noktada özellikle istihdamın sigortası olan kısa çalışma ödeneği desteğinin yıl sonuna kadar uzatılmasını bekliyoruz” dedi.

Ülke olarak yatırım, üretim ve sosyal refaha ulaşmamızın önündeki en büyük engel yüksek faiz, yüksek enflasyon ve istikrarsız döviz kurlarıdır. Sanayicimizin ve üreticimizin üzerindeki yükü ne kadar hafifletebilirsek hedeflerimize o denli hızlı koşacağımıza inanıyorum. Bu sebeple ülkemizin yüksek faiz-yüksek enflasyon sarmaldan hızla kurtulması gerekiyor. Diğer taraftan sağlıktaki normalleşmenin ticarete de yansıması için devletimizin firmalarımıza sunduğu destekleri sürdürmesi gerekiyor. Bu noktada özellikle kısa çalışma ödeneği gibi bu dönemde istihdamın sigortası olan çok önemli bir desteğin de yıl sonuna kadar uzatılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.