Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 23-04-2021 11:49   Güncelleme : 23-04-2021 22:04

KİLİMLİ, 23 NİSAN'I KUTLADI

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Pandemi nedeniyle kutlamalara katılım sınırlı sayıda oldu.

KİLİMLİ, 23 NİSAN'I KUTLADI

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Pandemi nedeniyle kutlamalara katılım sınırlı sayıda oldu. Programa; "Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun, İlçe Garnizon Komutanı Mehmet Üstün, İlçe Emniyet Müdürü Haydar Bozkurt, Kilimli İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Yıldız ve protokol üyeleri katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamayı; Kilimli İsmet İnönü İlkokulu Müdürü Cengizhan Soysal yaptı. Soysal, "Bugün, Milli İradenin temsil edildiği meclisimizin, açılışı dolayısiyle ve Büyük Önder M.K.Atatürk'ün 23 Nisan 1920'de; Türk Milletinin,geleceği yolunda attığı adımlardan biri olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının da yıldönümüdür. Bugün ,Vatan topraklarımıza göz diken ,sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında, milletimizin tek vücut olduğu gündür. Bugün, Tarih boyunca esaret yaşamamış  Kahraman Milletimizin İradesiyle, M.K Atatürk'ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyetini Kurulduğu gündür. Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler, yokluk ve yoksulluklar içinde çalışmalarına başladı. Meclis, top sesleri altında, gaz lambası ışığında çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. Ulusal Kurtuluş Savaşımızı ilgilendiren tüm kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla Kurtuluş meşalesi yakıldı. Milletimiz, Uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatan uğruna can veren şehitlerin acısı, fakirlik ve çaresizlik içindeydi. Ama bir Kurtuluş sesi duyuldu Amasyadan. ‘’Ey Türk Milleti, seni yine senin azim ve kararın kurtaracaktır’’. Diyordu o ses. Önce Erzurum da daha sonra Sivas ta bölgenin milli irade temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Her toplantı sonucunda, Milletimizi, yine milletimizin azim ve kararının kurtaracağı haykırıldı. Vatan topraklarını işgalci düşmanlardan, işbirlikçi hainlerden kurtarmak ve Milli İradeyi etkin kılmak için, Ankara da Meclisimiz açıldı.Amasya, Erzurum ve Sivas'ta yapılan kongrelerle ülkenin kurtuluşu için yine ülke evlatlarının savaşması gerektiği fikri pekişti. Ulusun egemenliği, millet eliyle gerçekleşmeliydi. 
Atatürk, "Tek egemenlik vardır, o da ulusal egemenlik" diyerek Cumhuriyet'i işaret etti. Milli iradenin azim ve kararı Kahraman, fedakar, cesur Milletimizin olağanüstü gayretleriyle yurdun dört bir yanında işgallere öncelikle dur dendi." ifadelerini kullandı. 

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL VERİLDİ

Törende ilk okullar arasında düzenlenen 23 Nisan resim yarışmasında dereceye giren ilk 3 öğrenciye kilim Belediye Başkanı Kamil altın tarafından ödülleri ve plaketleri takdim edildi.