Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 08-11-2021 15:21   Güncelleme : 08-11-2021 18:08

KENT MÜZESİ KURULUYOR

Devrek Belediyesi tarafından “Devrek Kent Müzesi” oluşturma çalışması başlatıldı.   

KENT MÜZESİ KURULUYOR

     Devrek Belediyesi tarafından bölgede yok olmaya yüz tutmuş kültürel malzemeler ve antika değeri taşıyan ürün toparlanarak “Devrek Kent Müzesi” oluşturulacak.

     Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, kentin hafızasını gözler önüne serebilmek ve Devrek’in geleceğine güzel bir kent hazırlamak için Devrek Belediyesi olarak bir kent müzesi oluşturmaya başladıklarını, söyledi.

      Başkan Bozkurt, “Bir kentin varlığı, tarihi ve kültürel dokusu hafızasıdır. Geçmişini unutanlar gelecek yaratamazlar. Çocuklarımızın birçoğu atalarımızın, dedelerimizin, babalarımızın ya da bizim hangi koşullarda yaşamını idame ettirdikleri, hangi koşullarda iş aş ve coğrafi koşullarla mücadele ettiğini bilmiyorlar. Kentimizin hafızasını gözler önüne sermek ve geleceğine daha güzel ışık tutmak amacıyla Devrek Belediyesi olarak bir kent müzesi oluşturmaya başladık. Bu müzede, Devrek’imizin geçmişi nedir, geçmiş yıllarda yaşayanlar neler yapmış bunların hepsini göz önüne sereceğiz. Güzel bir söz vardır diyor ki; Ortada bir kültür varsa o kültüre ait bir millet vardır. Ortada bir millet varsa, o millete ait kültürü göstermek lazım. Biz, Devrekliler olarak kadim bir milletiz. Geçmişimizi gösterip, ne kadar derin bir geçmişe, ne kadar derin bir kültüre, ne kadar becerikli bir kültüre sahip olduğumuzu bütün dünyaya göstermek zorundayız. Devrek’imizde, Türkiye’deki ve tüm dünyada ki Devreklilere sesleniyorum:

     Oluşturamaya başladığımız kent müzesinde hangi enstrüman, hangi aleti ve edevatı kim vermişse altında kendisini ve ailesinin adını yazacağız. Bir nevi sizler adına, sizlerin evinde yok olmaya, çürümeye yüz tutmuş, yarın atıl hale gelecek olan tüm eşyalarınızı kent müzesinde sizler adına muhafaza edeceğiz.” diye konuştu.

     Kısa zamanda tüm Devrek’teki eşyaları toplayarak, iyi bir kent müzesi oluşturmayı amaçlıyoruz. Devrek’imizi görmeye gelen hemşerilerimiz ya da dışarıdan gelen konuklarımız o kent müzesinde dolaşıp Devrek tarihinde nereden nerelere gelmiş görecek. Bu konuda bize yardımcı olun. Çünkü hepimiz Devrek için varız, bir tane Devrek var. Onu en güzel şekilde sunmak tüm Devreklilerin görevidir. İnşallah duyarlı halkımızla birlikte yok olmaya yüz tutan kültürümüzü birlikte yaşatacağız. Müzemize katkılarınızı önemle rica ediyorum, çünkü kültürümüzü hep birlikte yaşatacağız” dedi.

     Devrek Kent Müzesi’ne katkı vermek isteyenler, 05336461706 nolu telefona başvurabilirler.