Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 25-11-2021 12:30   Güncelleme : 25-11-2021 16:56

"KADIN NE İSTİYOR: AŞ, İŞ, YAŞAMAK İSTİYOR!"

Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında basın açıklaması düzenledi. 

Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Belediye Kültür Merkezi (BKM) önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp yaptı. Gençalp açıklamasında; kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini gözler önüne serdi.Gençalp'in açıklaması şöyle: "Yıllardır Türkiye'nin her yerinden duyulan feryatlar, korkunç bir çığlığa dönüştü. Bir gün Elazığ' dan Emine Fulya, bir gün İstanbul'dan Başak Cengiz,bir gün Samsun'dan Mihrican Ekmenci. Her gün bir veya birkaç kadınımızın kocası ya da sevgilisi tarafından hayatları çalınıyor. Onlara eğitimde, iş hayatında fırsat eşitliği tanıma mücadelesi vermeyi geçin artık yaşam haklarını koruyamaz olduk. Ülkeler arasında ne yazık ki “En çok kadın cinayeti işlenen ülke” ünvanını aldık. Kadınların şiddete uğramasının bir başka ifadesi; anneler,kızkardeşler,kızlarımız hergün bir erkek tarafından dövülüyor ya da öldürülüyor demektir. Cahiliye döneminde kız çocuklarını toprağa gömen zihniyeti kınarken, bugün kadınlarımızın canlarını koruyamamanın utancını yaşıyoruz. Ülkemizde şiddeti önlemek adına yasalar yapılıyor, uluslararası sözleşmede imzalar atılıyor, buna rağmen “Kadına karşı şiddet” ve “Kadın cinayetleri” önlenemiyor. Tam tersine her geçen gün cinayete kurban giden kadınlarımızın sayısı daha da artıyor. Yargının bu davalarda “affedici” olması ve yöneticilerin uluslararası sözleşmelerden çekilmesi medeniyetten ve insanlıktan uzak bu kadın ve toplum düşmanlarına cesaret vermektedir. Toplumlar kadına eğitimden, ekonomiden, sosyal hayattan eşit pay vermedikçe medeniyeti yakalayamaz.

KADIN NE İSTİYOR: Şiddetle ve cinayetle ilgili yasalar affedici olmadan uygulansın istiyor,

kadın iş istiyor, kadın aş istiyor,Kendisini koruyan adalet istiyor. Her şeyden önce de YAŞAMAK istiyor.Toplum ve dünya önünde “Kadın cinayetleri” ile yüzümüz kızarmasın istiyor.Türkiye'de Kadın olmak yeterince zorken ölmek bu kadar kolay olmasın istiyor."