Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 03-06-2021 09:02   Güncelleme : 03-06-2021 16:37

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ'NDEN SİNEMA SALONLARI İLE İLGİLİ KARAR

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, yeni normalleşme dönemiyle ilgili kentte yeni kararlar aldı.

İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ'NDEN SİNEMA SALONLARI İLE İLGİLİ KARAR

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Hıfzıssıhha Meclisi, yeni normalleşme dönemine ilişkin sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Temmuz tarihine kadar ara verilmesine karar verdi. 
Meclisten yapılan açıklamada kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanacağı da hatırlatıldı. 
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin aldığı kararlar şöyle: İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. Maddeleri gereği 02.06.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığının 01.06.2021 tarih ve 8962 sayılı Genelgesi doğrultusunda İlimiz Valisi Mustafa TUTULMAZ başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.
    Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 01.06.2021 tarih ve 32 nolu Kararı ile 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde 07.00­21.00 saatleri arasında %50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri hükme bağlanmıştır.
    Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak  ilimiz genelinde geçerli olmak üzere sinema salonlarının faaliyetlerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesine,
    Alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatlar Kanununun 32. Maddesine göre 427 TL (Dörtyüzyirmiyedi Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verimesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.