Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 31-03-2021 10:39   Güncelleme : 31-03-2021 17:05

İL BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ ÇAĞRI: "ZONGULDAK GÖÇMESİN"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse, Filyos Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak proje kapsamında yaklaşık 50 bin kişinin istihdam edileceğini duyurdu.

İL BAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ ÇAĞRI:

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse, Filyos Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak proje kapsamında yaklaşık 50 bin kişinin istihdam edileceğini duyurdu. Zonguldak'tan göçün durdurulması için Filyos Projesi'nin büyük bir adım olabileceğine dikkat çeken Demirköse; "Sultan ll.Abdulhamit Han zamanında başlayan Filyos Liman projesinde alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere olup proje kapsamında yaklaşık 10 bin doğrudan 30 bin dolaylı yoldan istihdam düşünülmektedir.
Ereğli tersanelerinde askerî gemi yapımı için devam eden  girişimlerin sonucunda 10 bin istihdam sağlanacaktır.
Toplamda 40 bin Filyos projesinde, 10 bin de Ereğli tersanelerinde istihdam  toplam 50 bin insana iş kapısı açılacak olup bunun büyük bir kısmı kalifiye eleman istihdamı olacaktır.
Acil olarak yetkili kurumlar, OSB, TSO lar tarafından Filyos projesi ve Ereğli tersanelerinde hangi iş kollarında, hangi sanatlarda ne kadar istihdam ihtiyacının olduğu tespit edilmeli ve bu ihtiyaca göre Meslek liseleri, Çırak Eğitim Okulları, Üniversitemizin Eğitim Fakülteleri şimdiden hazırlık yapmalıdır.
Bir avuç kömür için bir ömür feda eden Zonguldak’tan göçün durması için bu çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır." ifadelerine yer verdi.