Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 07-07-2021 11:47   Güncelleme : 07-07-2021 16:29

HAYVAN HAKLARI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Hayvan haklarına ilişkin önemli düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda başlandı.

HAYVAN HAKLARI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Hayvan haklarına ilişkin önemli düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda başlandı.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kars Milletvekili Yunus Kılıç başkanlığında toplanan komisyona, hayvan hakları dernekleri ve belediye bürokratlarından yoğun katılım gerçekleşti. Teklifte imzası bulunan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, düzenlemeye ilişkin sunum yaptı. Yel, "Teklifimizin kabul edilmesi halinde inanıyorum ki Türkiye'de hayvanların korunmasıyla ilgili beklenti içinde olan hem insanlarımız hem bu suçlara düçar olan canlarımız hem de hayvanlardan korkan ve zarara uğrayan pek çok insanımız da bundan mutlu olacaktır" dedi.
Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise düzenlemeyi "Tarihe tanıklık ediyoruz" sözleri ile değerlendirdi.
Komisyonda Pitbull Terrier. Japanese Tosa,
Dogo Argentino ve Fila Brasilcrio cinsi köpeklere yönelik sahiplenme, barındırma ve besleme yasağı üzerinden tartışma yaşandı. Hayvan hakları savunucuları, barınaklarda yasaklı kapsamına giren 4 bin köpek olduğunu belirterek, "Onlar can değil mi? Hiçbir şart altında sahiplenme yolu açılmıyor" eleştirisinde bulundu. Araya giren MHP Ankara Milfetvekili Erkan Haberal ise "Konuşmamakta kararlıydım, dayanamadım. 'Tehlikeli ırk' neye göre? Burada bizim ilk yapmamız gereken şey, 'tehlikeli ırk' kavramını kaldırmamız lazım" diyerek hayvan hakları savunucularını destekledi.