Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 24-05-2021 13:27   Güncelleme : 24-05-2021 20:44

"HATIRALAR HAYAL OLDU…"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen Deniz Köşkü ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen Deniz Köşkü ile ilgili açıklama yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Zonguldak ziyareti sırasında Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile arasında geçen 'hatıra' diyoloğunu hatırlatan Uzun, "Her geldiğinde kendisinden övgü ile bahsettiği,Zonguldak’ın kaderini değiştiren Bakan diye methiyeler düzdüğü,fahri hemşehrilik beratları hazırlattığı Murat KURUM’a karşı çıkmak hiç haddine miydi?  Ne olcaktı hem,bir sürü tarihi yer,tarihi doku yok edilmemişmiydi. Hatıra da olsa; “Deniz Köşkü” de Sayın Bakan’a feda edilir,olur biterdi !" ifadelerine yer verdi. Uzun, açıklamasında İsmet İnönü Anıtı önüne yapılan kay kay isti hakkında da konuşarak; "Sahil alanı Projesi içerisindeki İsmet İNÖNÜ heykelinin önüne çirkin ve saygısızca yapılan kaykay pistinin sorumluluğu bizzat Selim ALAN tarafından TOKİ’ye fatura edilmemişmiydi !..." ifadesini kullandı. Başkan Ebru Uzun'un konuyla ilgili açıklaması şöyle: "20 Nisan 2021 tarihinde Zonguldak Sahil Projesini inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM, ”Deniz Köşkü’nü” görünceBelediye Başkanı Sayın Selim ALAN’a”Burası neden duruyor,burayı neden yıkmadınız?” diye sorar.
Sayın Selim ALAN’da;”Burası hatıra ,yıkmayacağız,Sayın Bakanım” diye cevaplandırır.
Bu cevaptan pek de mutlu olmayan Bakan; “Neden koruyoruz,burası tescillimi bana anlatır mısınız” diye Başkan Selim ALAN’ı  adeta sınava tabi tutar.
Gel vakit,git vakit ancak dünkü tarihe kadar dayanabilen Selim ALAN;”Burası hatıra yıkmayacağız” diye bilgiç,bilgiç konuştuğu “Deniz Köşkü’nü”  bir anda yıktırıverir!
Her geldiğinde kendisinden övgü ile bahsettiği,Zonguldak’ın kaderini değiştiren Bakan diye methiyeler düzdüğü,fahri hemşehrilik beratları hazırlattığı Murat KURUM’a karşı çıkmak hiç haddine miydi? 
Ne olcaktı hem,bir sürü tarihi yer,tarihi doku yok edilmemişmiydi.
Hatıra da olsa; “Deniz Köşkü” de Sayın Bakan’a feda edilir,olur biterdi !
Hem,Sahil alanı Projesi içerisindeki İsmet İNÖNÜ heykelinin önüne çirkin ve saygısızca yapılan kaykay pistinin sorumluluğu bizzat Selim ALAN tarafından TOKİ’ye fatura edilmemişmiydi !...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve ona bağlı TOKİ’nin proje ve uygulamalarında  hiçbir söz ve görüş ifade etme hakkı bulunmayan adeta “ne çıkarsa bahtına” mantığı ile bu kurumların projelerini benimseyen,özümseyen,Sayın Selim ALAN’ı ve Zonguldaklı’ları Lavuar Alanı Projesinde de maalesef aynı bilinmemezlikler beklemektedir!
Sayın Başkana iki yıldır şeffaf,katılımcı,paylaşımcı,ortak aklın projelerini önermekten dilimizde tüy bitti,ama o bildiğinden hiç vaz geçmedi !
Ama bu arada bir teşekkürü kendine borç biliriz!
Yıllar sonra Dario Moreno’nun ”Hatıralar Hayal Oldu” adlı o güzel şarkısını bize hatırlattığı ve yeniden dinlememizi sağladığı için..."