Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 30-04-2022 15:08   Güncelleme : 30-04-2022 17:18

GÖKGÖL HEDEFİNİ BÜYÜTTÜ: 50 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Türkiye’nin en uzun 10'uncu, Zonguldak’ın ise en uzun 2'nci mağarası olma özelliği taşıyan 3 buçuk milyon yıllık Gökgöl Mağarası, ziyaretçi kapasitesini artırdı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, bu yıl 50 ila 100 bin arasında kişinin Gökgöl Mağarası'nı ziyaret etmesinin hedeflendiğini açıkladı.

GÖKGÖL HEDEFİNİ BÜYÜTTÜ: 50 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Türkiye’nin en uzun 10'uncu, Zonguldak’ın ise en uzun 2'nci, mağarası olma özelliği taşıyan 3 buçuk milyon yıllık Gökgöl Mağarası, geçtiğimiz aylarda yeniden  revize edildi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, mağaranın önemine dikkat çekerek; "Öncelikle Zonguldak'ta böyle bir mağaranın varlığını biz bütün dünyaya haykırmak istiyoruz. Zonguldak'ta yeraltı ayrı bir zenginlik, yerüstü ayrı bir zenginlik teşkil ediyor. Burada Türkiye'nin en önemli mağaralarından biri olan Gökgöl Mağarası 2015 yılında revize edilmişti. Biz de ışıklandırma sistemi ve müze kısmını da açmak suretiyle iki buçuk yıllık bir süreç içerisinde tadilata aldık." dedi.

YENİ DÖNEMDE DE ADINDAN SÖZ ETTİRDİ

Çalışmalar kapsamında ziyaretçiler için mağara girişine hediyelik eşya bölümü, mescit, kafe, ziyaretçi alanı, sergi holü ve kütüphane yapıldı.Fosil giriş, Astım Salonu, Harikalar Salonu gibi bölümlerinden oluşan ve geçmiş yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan mağara, yeni dönemde de adından söz ettirdi.Temiz havasının yanı sıra doğal ve mikroklima özelliğiyle daha çok astım hastalarının ziyaret ettiği mağara, turizme açık olan 875 metrelik bölümüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

MİMARİ YAPI ÖDÜLÜ GÖKGÖL MAĞARASINA....

Türkiye'deki ender mağaralardan olan Gökgöl, geçtiğimiz günlerde Mimari Yapı ödülü de aldı.2021-2022 yılları arasında, 21 bin 876 kişinin ziyaretçi akınına uğradı. Konuyla ilgili açıklama yapan Karayılmaz; "Şunu ifade etmek istiyorum; bu mağara mimari yapı ödülü aldı. Çok prestijli bir ödül bunu da buradan ifade etmek istiyorum. Ömer Selçuk Baz burada çok güzel bir işi başararak bu projenin Türkiye'nin en presijli ödüllerinden biri olan Mimari Yapı ödülüne layık görüldü. 15 gün önce de ödülünü Ankara'da bir törenle aldı ." ifadelerini kullandı. 

HEDEF:50-100 BİN ZİYARETÇİ

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, bu yıl, 50 binin üzeride ziyaretçinin Gökgöl'e gelmesinin hedeflendiğini söyleyerek; "Mağaramız bir müze tarafı bir de mağaranın iç kısmı olarak iki bölümde değerlendirilebilir. Burada geçen yılın Mayıs ayına kadar yaklaşık 25 bin misafirimizi ağırladık. Bu yıl içerisinde de yaklaşık 50 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda Zonguldak turizminin gelişimine çok büyük katkı verecek bir mağara olarak yaklaşık 7,8 milyon lirayı bulan bir maliyeti oldu bize." diye konuştu.

KARAYILMAZ'DAN DAVET

Ayrıca Karayılmaz, herkesi milyonlarca yılda oluşmuş doğa harikası Gökgöl Mağarası'nı görmeye de davet ederek; " Burada yaklaşık 500 tane suya ve rutubete dayanıklı lambalar kullandık. İçeride inanılmaz görselleri olan, Türkiye'de,örnekleri çok az rastlanılan çok güzel görsellerle tüm vatandaşlarımızı Zonguldak'a gelip burada bir gün geçirirken, milyonlarca yılda oluşmuş bu yapıyı da incelemelerini bekliyoruz." dedi. 

Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN

AdminAdmin