Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 10-07-2021 10:42   Güncelleme : 10-07-2021 15:03

ENERJİ-SA'DA TANSİYON YÜKSELİYOR: İŞÇİLER AÇIKLAMA BEKLİYOR

Enerji-Sa işçileri, Toplu İş Sözleşmelerinde (TİS) verilen zam oranına tepki göstermek amacıyla eylemlerini sürdürüyor.

ENERJİ-SA'DA TANSİYON YÜKSELİYOR: İŞÇİLER AÇIKLAMA BEKLİYOR

Tes-İş Sendikası’nın EnerjiSA ile sürdürdüğü ve yüzde 9 zamma imza attığı sözleşmeye işçilerin tepkisi git gide büyüyor. Zonguldak'ta işçiler, Tes-İş Genel Başkanı Ersin Akma’nın ve Zonguldak Şube Başkanı Murat Saraçbaşı'nın istifasını istedi. 

Türk-İş’e bağlı Tes-İş Sendikası’nın EnerjiSA ile sürdürdüğü ve yüzde 9 zamma imza attığı sözleşmeye EnerjiSA işçilerinin tepkisi  çığ gibi büyüyor. Zonguldak’ta çok sayıda işçi, Tes-İş Zonguldak Şube Kongresi'nin yapıldığı bölgede bugün de bir araya gelerek sloganlar attı. İşçiler, ellerinde; "Tes-İş, bizi İstanbul’da kata mı, Mercedes arabaya mı, boğazdaki yata mı sattın" yazılı döviz ve pankart da taşıdı. Enerji-SA işçileri, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek tepkilerini gösterdi. İşçiler; "Biz TES-İŞ'e bağlı Enerji-SA çalışanlarıyız. Zonguldak, Kastamonu, Çaycuma, Ereğli bölgeleri olaral bizlere sendika tarafından bir söz verildi ve o sözler tutulmadı. Tutulmadığı gibi sendika, sessiz sedasız, el altından çalışanları oyalayarak, iş verenle imza attı. Biz normalde 3 yılda bir zam oranı alıyoruz ama sendika bize söz verdi; iki yıla çekeceğiz ve sizi asgari ücrete mahkum etmeyeceğiz dedi. Bunca söze biz güvendik, çalışanlar olarak dedikki biz sizin arkanızdayız, sizden beklenti içerisindeyiz." diye tepki gösterdi. 
Zam tepkisi günden güne büyürken işçiler; sendika yetkililerinden açıklama beklediklerini de ifade ederek; "Emekçi kardeş dedik... Emekçi kardeş bizim arkamızda duracak, bize öncülük yapacak dedik ama; emekçi dediğimiz kardeşimiz bizi sattı. Gelsin, buradaki kardeşlerimize bir açıklama yapsın. Biz başka bir şey istemiyoruz." diye konuştu.
Haber:Duygu ELMA