Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 17-07-2021 12:05   Güncelleme : 17-07-2021 14:59

"EN BÜYÜK SORUN YER ÜSTÜ ÇALIŞANLARIMIZ"

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nda  (TTK) görevli harici yer üstü çalışanlarının sorunları ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekilleri, TTK Genel Müdürlüğü ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi, taleplerini Enerji Bakanlığı'na bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) görevli harici işçiler, maaş sorunlarını dile getirmek amacıyla Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) yürümüştü.Genel Başkan Yardımcısı İsa mutlu,konuyla ilgili açıklama yaptı.Başkan Yardımcısı Mutlu, TTK'da görevli harici yerüstü çalışanlarının, maaş sorunlarını Enerji Bakanlığı’na iletildiğini dile getirdi. Merkez atölyesinde ve TTK'ya bağlı iş yerlerine çalışan işçilerin sorunları ile ilgili konuşan GMİS Başkan Yardımcısı Mutlu; 
TTK’ nın önünü açmak için uğraşırken,kurumda çalışan işçi arkadaşlarımızda sorunlarıyla ilgileniyoruz.50 işçi grevde.Yer altında arkadaşlarımızın ücret konusunda dokunuşa ihtiyaç var. En büyük sorun yer üstü çalışanlarımız. Ücretleri askeri ücretin altında olduğu için askeri ücrete çıkarıldı. Bunun üzücü olduğunu ifade ettik.Bunların yaşanabilir bir ücret seviyesine olması gerektiğini talep ettik.Bu arkadaşlarımız kalifiyeli elemandır.Bu arkadaşlarımız düşük maaşla çalışıyor. Bu arkadaşlar bizim kurumumuza gereklidir diyerek, Bakanımıza da anlatma fırsatı bulduk.Bakanımız pozitif olduğunu olumlu sonuç alınabileceğini ifade etti.Görüşmede bulunan Milletvekillerimizede teşekkür ediyoruz.Umarım işçi arkadaşlarımızın sorunları çözülür,iyi şartlarda çalışırlar diye umut ediyoruz.”