Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 01-04-2021 13:40   Güncelleme : 01-04-2021 21:17

EKMEĞE YENİDEN ZAM: İŞTE YENİ FİYAT!

Zonguldak’ta Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğince fırınlara yeni fiyat tarifesi tebliğ edildi. Yarından itibaren, kentte 230 gram ekmek, 2 tl’den satışa sunulacak.

EKMEĞE YENİDEN ZAM: İŞTE YENİ FİYAT!

Zonguldak’ta geçtiğimiz haftalarda Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu'na ekmek fiyatının 2 tl'ye çıkartılması yönünde değişiklik yapılması talebinde bulunmuş, 22 Şubat'ta toplanan ücret komisyonunda, 200 gramı 1,5 TL'den satılan ekmeğin 220 grama yükseltilerek 2 TL'den satılmasını kararlaştırılmıştı.

Zonguldak Valiliği; Ticaret Bakanlığı'nın konu hakkındaki görüşü üzerine odaya başvurarak yeni ücret tarifesine itiraz etmiş, Birlik; itiraza rağmen yeni ücret tarifesinin uygulanacağını bildirince Zonguldak Valiliği de 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne komisyon kararına karşı 'ihtiyati tedbir' başvurusunda bulunmuştu.

5 Mart'ta görülen duruşmada, komisyon kararının uygulanması durumunda tüketiciler aleyhinde telafisi mümkün olmayan zararların meydana geleceği gerekçe gösterilerek ihtiyati tedbir kararının kabulü ile ekmek fiyat tarifesinin komisyon kararı tarifesinin uygulanmasının itiraz konusunda karar verilinceye kadar durdurulmasına karar vermişti.

Zam kararının durdurulmasının ardından karar, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ne tebliğ edilene kadar ekmeğin 2 TL'den satılmaya devam etti. 12 Mart tarihinde de ekmek zammının durdurulmasıyla ilgili tedbir kararı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğince fırınlara tebliğ edildi. 13 Mart tarihinden bu yana 220 gram ekmek; yeniden 1 buçuk liradan satışa sunulmaya başladı.

Ekmek zammına itiraz konusunda karar verildi. Zonguldak’ta ki fırınlara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğince yeni fiyat tarifesi tebliğ edildi. Yarından itibaren 230 gram ekmek, kentte 2 tl’den satışa sunulacak.