Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 22-09-2021 12:25   Güncelleme : 22-09-2021 15:56

EKİM’DE MİNİK ARKEOLOGLAR KAZI YAPACAK

Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi’nin Ekim ayı atölye programı belli oldu. Çocuklar için “yoga ve dans”, “yazarlıkla tanışıyorum” atölyeleri düzenlendi.

EKİM’DE MİNİK ARKEOLOGLAR KAZI YAPACAK

Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi’nin Ekim ayı atölye programı belli oldu. Çocuklar için “yoga ve dans”, “yazarlıkla tanışıyorum” atölyeleri düzenlendi. Küçük arkeologlar, Akheron vadisinde kazı çalışmalarına katılacak. Ayrıca miniklerin çevreye olan duyarlılığını destekleyecek bir atölye çalışması planlandı. Küçükler “Su Bekçisi” olacak.
Ekim ayında Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi’nin atölye programı ilginç konulardan oluşuyor. İlk atölye çalışması “Çocuklar için yoga ve dans” olacak. İkinci atölyenin konusu “Minik arkeologlar kazı yapıyor”… Bu çalışma sırasında çocuklar hem Oyuncak Evi’nde hem de Akheron Vadisi’nde etkinlikler yapacak, ardından Ereğli Müzesi’ne de gidecek. Diğer bir atölye konusu, “Yazarlıkla tanışıyorum” olacak. Ekim ayının son atölyesinde de çevre ve su duyarlılığı konusu ele alınacak. 4-6 yaş arasındaki minikler oyunlarla ve hikayelerle su konusundaki atölye çalışmasına katılacaklar. Sonunda da birer “Su Bekçisi” olacaklar.
İşte Oyuncak Evi’nin Ekim 2021 atölye programı:
2 Ekim Cumartesi 
Saat:  11.00 – 12.00
Katılım için belirlenen yaş grubu: (6-10)
Konu: Çocuklar için yoga ve dans
Eğitmen: Nilay Suvardar  
Yaşımıza uygun olarak seçilmiş yoga programıyla müzik eşliğinde, hep birlikte keyifli zaman geçireceğiz, dans edeceğiz.  
(Bu atölyeye katılacak çocukların tayt, tişört gibi aktiviteye uygun kıyafetler giymesi ve yanlarında yoga matı getirmesi gerekiyor.)

9 Ekim Cumartesi 
Saat:  11.00 – 13.00
Katılım için belirlenen yaş grubu: 7-10
Konu: “Minik arkeologlar” kazı yapıyor
Eğitmenler: Dr. Güzin Bilir
Arkeolog Onur Bilgiç
Arkeolog Yakup Altuntaş
Arkeolog Sinan Eren
Arkeolog Zeynep Gülaçar
Mahallemizdeki antik yaşamı tanıyacağız. “Minik arkeologlar” olarak kazı çalışmalarının parçası olacağız. Anadolu medeniyetleri ile tanışacak, çömlekler, sikkeler, takılar, pişmiş toprak kaplar gibi arkeolojik bulgulara dokunacak, onlar üzerinde geçmişin izlerini arayacağız. Binlerce yıl önce burada yaşayan insanlarla, günümüz insanının yaşamı ve bakış açısı arasında bağ kuracağız. Bu atölyede sanatsal bir macera ve oyunlar da var.   
Uygulama alanı: Uygulamaların bir kısmı Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi’nde, bir kısmı Akheron kazı alanında ve Ereğli Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Katılımcıların kazı alanına ve müzeye transferi ve dönüşleri Oyuncak Evi tarafından organize edilecek. Araziye uygun kıyafet giyilmesi gerekmektedir. Veliler çocukları Oyuncak Evi’ne bırakarak, oradan teslim alacak. 
 
23 Ekim Cumartesi 
Saat: 11.00 – 12.30
Katılım için belirlenen yaş grubu: 9 -10
Konu: Yazarlıkla tanışıyoruz
Eğitmen: Yazar Eğitimci Gül Güleryüz
Yazarlıkla tanışırken, karakterlerin, sözcüklerin ve hikayelerin dünyasında dolaşacağız. Bu renkli dünyada sözcüklerle maceraya çıkıp öyküler anlatacak, yazıya dökeceğiz. Eğlenceli yöntemlerle küçük örnekler oluşturacağız.     

30 Ekim Cumartesi
Saat:  11.00-12.30
Katılım için belirlenen yaş grubu: (4-6) 
Konu: Su farkındalığı/Su bekçileri
Eğitmenler: Fulya Özdemir
Berrin Demir Arslan
Suyun değeri üzerine hikayeler dinleyecek, batık bir geminin hazinelerini inceleyeceğiz. Su bekçisi zarı ile eğlenceli vakit geçireceğiz ve sonunda “Su bekçisi” olacağız. 
(Lütfen bu sulu atölye için yedek giysi getirmeyi unutmayın.) 
(Bu çalışma Ereğli Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü’yle işbirliği çerçevesinde gerçekleşmektedir) 

Atölye çalışmalarından yararlanılabilmesi için velilerin 0372 310 01 44 No’lu telefonla arayıp form doldurması ve imzalaması gerekiyor.
Veliler atölye sırasında çocukları teslim edecekler. Atölye bitiminde çocuğu teslim alacak kişinin kimlik bilgileri önceden Oyuncak Evi yönetimine iletilecek ve kimlik gösterildikten sonra çocuklar teslim edilebilecek.
Atölyeler pandemi koşulları nedeniyle en fazla 10 kişiyle sınırlı olacak. Talebin yoğun olması durumunda yeni tarihler belirlenecek.