Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 27-03-2021 15:06   Güncelleme : 27-03-2021 23:06

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ'NDE KADINA ŞİDDETE İŞTE BÖYLE DİKKAT ÇEKTİLER

Zonguldak'ta kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Tiyatro Hanedan Grubu sokak performansı düzenledi. 6 kişilik grup, Belediye Kültür Merkezi (BKM) önünde 10 dakika hareketsiz kalarak, topluma bu konuda daha duyarlı olunması için sosyal mesaj verdi.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ'NDE KADINA ŞİDDETE İŞTE BÖYLE DİKKAT ÇEKTİLER

Zonguldak'ta Dünya Tiyatrolar Günü'nde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için farklı bir etkinlik düzenlendi. BKM önünde toplanan Tiyatro Hanedan Grubu, 10 dakika hareketsiz kalarak sokak performanslarını toplumun gözleri önüne serdi. Program öncesinde oyunculardan Yasin Dikbaş, Tiyatro Hanedan Yönetmeni Ferdi Kazancıoğlu'na ait açıklamayı okudu. Konuyla ilgili açıklama şöyle:"Tiyatro, Yunanca theatron yani "görme yeri" sözcüğünden gelmektedir. M.Ö 534 yılında yakılan bu ateş günümüze gelene kadar çok savaşlar vermiş ama değerinden toz bile kaybetmemiş. Günahsız, saf, temiz ve bozulmayan yapısıyla tüm dünyaya ışık olmaya devam etmektedir.Karanlık yollarda ışık, çaresizliğin içinde umut, karamsarlığın içinde inanç olmuştur tiyatro. Bazen bir gülüşte bazen bir hüzünde bazen bir replikte bazen şaşkınlıkta ama hep hayatımızda olmuştur tiyatro.Yaşam zorluklarında, bir bardak sıcak çayda, aşklarımızda, yalnızlıklarımızda hep tiyatro vardır. Ama çok yoruldu tiyatro çok zorlandı çok kullanıldı bazen siyasette, bazen kişisel çıkarlarda, bazen zorbalıkta, şimdilerde pandemide, yani suçlu tiyatromu sizce?
Düşünün bir bıçak kötü olabilir mi? Ekmek keserseniz faydalı cana kıyarsanız zararlı ama bunu yapan biz insanoğlu değil miyiz, bıçağın suçu ne?
Karanlıklar olmasa ışığı anlayabilir misiniz? Soğuk olmasa sıcaklığı? Tiyatro bizler için öğle bir duygudur işte sahneler bizim evimiz seyirciler misafirimizdir. En iyi şekilde ağırlarız sizleri, çünkü örfümüzden gelir misafiri el üstünde tutma dürtüsü. Sizlere sesleniyor tiyatro. Münir Özkul ’un samimiyetiyle, Nejat Uygur sözleriyle, Adile Naşit gülüşüyle, İsmail Dümbüllü İbişiyle, Yıldız Kenter'in güzelliğiyle, Tuncel Kurtiz duruşuyla, Ferhan Şensoy kalemiyle, daha çok ustayla sizlere seslendi ve de sesleniyor tiyatro. Her kez ’i yazmaya kalksam kalem yetmez af ola.Şimdi bizlerde o mirasın yolunda sizlere seslenen, denizde bir damlayız duyun sesimizi hissedin sanatın güzellik ile dans edişini, hocam öyle demişti tiyatro yol yapamaz ama yolu yaptırtır bizler sizlerin yüzü gülsün, duygulansın, düşünsün, dikkat çeksin, farkındalık yaratsın diye sahnelerdeyiz. Bizleri sizsiz bırakmayın.Tiyatrolar neden yakıldı, tiyatrolar neden yıkıldı, sanatçılar neden aforoz edildi, Hacıvat Karagöz neden öldürüldü, tiyatronun hiçbir suçu yok biz insanoğluna sorun bu soruyu,Mustafa Kemal ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur’ demişti oysa İnsan, doğa, renkler, uyum, meyveler, kuşlar, bitkiler, Allah’ın bir sanatı değil mi? 
Biliyoruz tüm dünya gibi kovid illeti sardı dört bir yanımızı, tüm sektörler kan ağlıyor ama bizler inanın herkesten kötü durumdayız 1 yılı aşkın süredir sanat yapamıyor sahne alamıyoruz ama bizler dayanıyoruz ayakta kalmaya çabalıyoruz sizlerde dayanın sahneler açıldığında destekleyin ve bizleri yalnız bırakmayın. Alkışlarınızı çok özledik.Tiyatro insanı insana insanla insanca anlatma sanatıdır.
Şems öyle derdi,olduğu kadar olmadığı kader dünya tiyatro günümüz kutlu olsun."