Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 25-12-2021 16:36   Güncelleme : 25-12-2021 21:03

DOLARIN DÜŞTÜĞÜ GECE NELER OLDU? MİLLETVEKİLİ ANLATTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık'ta doların bilinçli olarak yüksek tutulduğunu ve sonrasında büyük bir vurgun yapıldığını belirterek "Merkez Bankası soyulmuştur." İfadelerini kullandı.

DOLARIN DÜŞTÜĞÜ GECE NELER OLDU? MİLLETVEKİLİ ANLATTI

Dolar rekor üstüne rekor kırınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası sürpriz şekilde kur artışını garanti eden TL hesabını açıkladı

Açıklamayla birlikte 18 liraları aşan dolar kuru 12 liralara kadar geriledi. Kurun gerilemesinde halkın yeni modele güven duyup dövizlerini bozdurmasının, döviz hesaplarından çıkmasının etkili olduğu iddia edildi. Açıklamalar ve tepkiler art arda geldi.

“MERKEZ BANKASI SOYULMUŞTUR”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık'ta vatandaşa tuzak kurulduğunu belirterek, "MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir!" ifadelerini kullandı.

CHP'li Yavuzyılmaz, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşa tuzak nasıl kuruldu? 20 Aralık sabah.. Operasyon başlıyor! Borsada 1 gün süreli ‘Yukarı Adım Kuralı’ uygulamasına geçiliyor. Böylece doların düşme ihtimali azaltılıyor. Dolar 18,36 liraya kadar yükseliyor. 18.15’de gündüz piyasası kapanıyor. Ve vurgun başlıyor.

20 Aralık akşam.. Merkez Bankası, kamu bankaları aracılığıyla çok düşük kur’dan dolar satmaya başlıyor. Hedef, MB dolarını 10 liranın altında satıp bir kısım yandaşa sermaye transferi yapmak iken, dolar ancak 12,49’a kadar geriliyor. Çünkü" "Bu operasyondan haberi olmayan bir yatırımcı, ortalama 12,50 liradan 1,5 milyar dolarlık alım yapıyor. MB, o günkü satış limitini tükettiği için daha fazla dolar da satamıyor. Böylece operasyon yarım kalıyor! Panik başlıyor.

21 Aralık sabah.. 09.25 BİST bir duyuruyu onaya sunuyor Operasyonun tamamlanması için borsa yatırıcımcılarına tuzak kuruluyor. 09.46 (Borsa açıldıktan 16dk sonra) Duyuru onayı KAP’ta yayınlanıyor Doların %10’a kadar düşükten satılabilme sınırı %80’e çıkarılıyor.

Ancak yatırımcılar bu kararı öğrenene kadar geçen 16dk’lık süre içinde; Yeni günde borsada 18,22 liradan satış işlemine başlayan MB dolar rezervi 3,65 lira seviyesine kadar zaten satılmış oluyor. Önceden haberi olupta neredeyse bedavaya dolar alanların kim olduğu meçhuldur!

MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir! SPK ve BİST’in manipülasyonlara karşı yatırımcılarını koruması gerekirken, yatırımcılarına kumpas kurulmasına aracılık etmiştir"

"3,65 LİRADAN DOLAR SATANLAR KİMLER"

Öte yandan Yavuzyılmaz, 20 Aralık’ta 18,36 liraya kadar yükselen doların 21 Aralık sabahı borsada anormal bir şekilde 3,65 liraya kadar satışının yapıldığını tespit ettiklerini söylemişti. 

Sosyal medya hesabından Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri’ne ait raporları paylaşan CHP’li Yavuzyılmaz, ”3,65 liradan zararına dolar satanlar kimler, hangi kurumlar? 3,65 liradan dolar alarak devasa kar elde edenler kimler” sorularını ortaya atmıştı 

 

 

 

-YENİÇAĞ-