Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 13-06-2022 18:49   Güncelleme : 14-06-2022 10:09

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ZONGULDAK’TA: DÖRDÜNCÜ SONDAJ GEMİSİNİN ADI NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazı denize ilk boru indirme ve kaynak töreni nedeniyle Zonguldak Filyos’a geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ZONGULDAK’TA: DÖRDÜNCÜ SONDAJ GEMİSİNİN ADI NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz gazı denize ilk boru indirme ve kaynak töreni nedeniyle Zonguldak Filyos’a geldi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de programda hazır bulundu. Erdoğan’ı; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Başsavcı Abdürrahim Alan, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl ve ilçe teşkilatı, İlçe belediye başkanları ve partililer ile il müdürleri karşıladı. 

“İLK ETAPTA 10 MİLYON, İKİNCİ ETAPTA 40 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ’A ULAŞACAĞIZ”

Kürsüye ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönme geldi. Dönmez: “Sakarya Gaz Sahası ülkemizin ilk derin gaz sahası olacak. Sakarya Gaz Sahasında teknolojinin en ileri imkanlarını kullanıyoruz. Geriye kalan 7 kuyumuzun işlemlerini yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Deniz tabanına sereceğimiz 35 bin borunun sevkiyatı tamamlandı. Yapılan çalışmalarla ilk etapta on milyon metreküp ikinci etapta kırk metreküp doğalgaza ulaşacağız.” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KÜRSÜDE

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlarla kürsüye geldi. Erdoğan; “Yerli gazımızın 2023’te kullanılacağını söylemiştik. Geçen yıl temelini attığımız doğalgaz işleme inşaatının inşaası süratle devam ediyor. Bugün bismillah diyerek ilk boruları denize indiriyor ve ilk kaynağı yapıyoruz. Gaz sahaya girince işlenecek sistemimize aktarılacak. Buradaki çalışmalarımızı Kasım ayının ilk haftasında tamamlıyoruz. Sakarya Gaz Sahası pig üretime 2026’da başlayacaktır. Zonguldak’ın merkezinde tüneller mi vardı, kavşaklar mı vardı? Bunları yapmak da bize nasip oldu. 
Enerji fiyatlarındaki tırmanma enflasyona da yansımış. Sondaj gemilerimizin sayısını attığımız bir adımla dörde çıkardık. Dördüncü sondaj gemimizin adını yaptığımız değerlendirme neticesinde Abdülhamid Han olarak verelim dedik.” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin