Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 28-09-2021 12:42   Güncelleme : 28-09-2021 19:35

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK KONUŞUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ekonomi Masası'nda sorunları konuşmak amacıyla Zonguldak'a geldi. 

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK KONUŞUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ekonomi Masası'nda sorunları konuşmak amacıyla Zonguldak'a geldi. 
Öztrak, sabah saatlerinde Dedeman Otel'de ekonomi paydaşları ile yapılan ve bir süre sonra basına kapalı olarak devam eden toplantının ardından kameralar karşısına geçti. 
Öztrak, "Diyorlarki çok yüksekten düşen kedi ölür, ama bunlar olurken mutlaka bir yerlere çarpar. Ekonomi düşüşünün bu şekilde olmaması lazım. İşsizlik sorunu çözülüyorsa o ekonomide işler iyiye gidiyordur. Türkiye'de  9 milyon kişi işsiz. Enflasyon ise düşmediği gibi daha yukarıya gitme olasılığı var. Malların fabrikaya gidiş ve çıkış fiyatları var. Buna karşılık esnaftan alınan fiyatlar yüzde 19. Orta vadeli bir program yayınladılar. Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu krizle ilgili bir program görmedik. Ne yaptık da, hangi tedbirleri aldık da Türkiye büyüyecek? Bir ekonomi yönetiminin başarısı, vad ettiklerini yerine getirmesiyle ölçülür. Hatırlayacaksınız, Cumhuriyetin 100'üncü yılıyla ilgili bazı dokümanlar açıklanmıştı. Şimdi orta vadeli bir program yayınlandı. Vad edilen ile gerçekleştirilen rakam arasında 1 trilyonun üzerinde açık var. 2023 yılı hedefleri arasında kişi başına gelir 25 bin dolar olarak ilan edilmişti. 25 bin dolar nerede, 10 bin dolar nerede? O zaman demiştikki bu ihracat rakamları düşüktür. Bunun hesaplarını da yapmış, model çıkarmıştık. Demişlerdi ki biz işsizlik problemini düşüreceğiz. İşsizlik iki katına çıkacak. Bu, başarısızlığın çok ciddi bir göstergesi." dedi.