Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 03-06-2021 13:11   Güncelleme : 03-06-2021 16:39

CHP İSMET İNÖNÜ ANITI ÖNÜNDE: TEPKİLER ÇIĞ GİBİ! 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İsmet İnönü Anıtı önüne yapılan kay kay pistine tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenlendi. 

CHP İSMET İNÖNÜ ANITI ÖNÜNDE: TEPKİLER ÇIĞ GİBİ! 

CHP İl Teşkilatı, İsmet İnönü Anıtı önüne yapılan kay kay pistine tepkisini göstermek amacıyla bir araya geldi. Anıt önünde düzenlenen açıklamaya; CHP İl Başkanı Murat Pulat, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, İlçe Başkanları ve partililer katıldı. 
İl Başkanı Murat Pulat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Zonguldak Belediyesi tarafından “Merkez Kıyı Düzenlemesi Sosyal Donatıları İnşaatları” kapsamında TOKİ’ye yaptırılan düzenlemeleri yakından izliyoruz. 

Gençlik yıllarını, ulusun kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi için vakfeden İsmet İnönü’nün anısını, tarihsel kimliğini küçültücü şekilde yapılan yakışıksız düzenlemeler asla kabul edilemez. Bu düzenleme, yalnızca Cumhuriyet Halk Partisini değil, hangi siyasi partiye destek verirse versinler, Türkiye’nin Kurtuluş ve Kuruluş sürecini çok iyi bilen, Cumhuriyet’in temel değerlerine bağlı olan Yurtsever Zonguldak halkını da derinden üzmektedir. 

Düzenlemelerle ilgili olarak tarafımızdan daha önce de açıklama yapılmıştı. Zonguldak Valiliğinden ve Zonguldak Belediye Başkanlığından İsmet İnönü heykeli önündeki yapının kaldırılması istenmiştir. Ancak ne yazık ki; taleplerimiz karşılanmadığı gibi kamuoyuna aydınlatıcı bir açıklama yapılmamıştır. 
AKP iktidarının ve bürokratlarının ülke düzeyinde Cumhuriyetle, Cumhuriyet’in kurucu kadrolarıyla yapmaya çalıştığı hesaplaşmadan cesaret alan bazı kamu görevlileri, bazı imamların da ülkenin Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kişiliğine hakaret ettiğine tanık oluyoruz.  Kurtuluşun ve Kuruluşun kahraman liderlerine karşı yapılan sözlü saldırılar birkaç meczubun herhangi bir mekan da,  bir sohbet ortamında söylediği saçma sapan sözlerden ibaret olsaydı bir deli saçması olarak karşılanabilir, üzerinde durulmazdı. Bu sözlerin söylendiği mekan yüce dinimizin ibadethanelerinden birisi ise, karşısında oturan devletin başı konumundaki Cumhurbaşkanın tepkisiz, sakin bakışları karşısında bu denli rahatça söylenebiliyorsa, içinde bulunduğumuz gün ve yarınlar adına çok kaygı verici bir durumla karşı karşıya kaldığımız açıktır.  
İsmet İnönü Anıtı önünde yapılan, anıta ve parkın doğasına aykırı olan düzenlemelerin kaldırılmasını ve aslına uygun olarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz.  İnönü Parkı’nda yapılan düzenlemelerin sürekli takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde bir kez daha ilan ediyoruz. "
Haber:Duygu ELMA