Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 28-09-2021 17:10   Güncelleme : 28-09-2021 20:06

CHP EKONOMİ MASASI ZONGULDAK'TAYDI...

Zonguldak'ta, ekonomideki sorunları konuşmak amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası, Dedeman Otel'e geldi.  Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Paris İklim Anlaşması çıkışını eleştirdi, ekonomide istikrar için yargı bağımsızlığına vurgu yaptı.

CHP EKONOMİ MASASI ZONGULDAK'TAYDI...

Ekonomideki sorunları konuşmak ve çözüm bulmak amacıyla CHP Ekonomi Masası Zonguldak'a geldi. Dedeman Otel'de yapılan toplantıya,  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak, CHP Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Enis Berberoğlu, Gökhan Zeybek, Turan Aydoğan, İzmir Milletvekili Bedri Serter, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ile Deniz Yavuzyılmaz katıldı.  Toplantıda CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak, 'Buhranda durum raporu' konulu sunum yaptı. 

ÖZTRAK'TAN PARİS İKLİM ANLAŞMASI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Paris İklim Anlaşması'nın Kasım ayında gerçekleştirilecek Dünya İklim Zirvesi’ne kadar onaylanacağını söylemesi üzerine,
anamuhalefetten tepki gecikmedi. Öztrak; "Kaç defa Paris İklim Anlaşması'nı mecliste onaylayacağız dedik, nihayet BM'ye gidince, Cuhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AK Parti Genel Başkanına bir baktık, kürsüye çıktı, dediki; Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay mecliste onaylayacağız. Neden dedi biliyor musunuz?Çünkü; artık bütün dünyada uluslararası bankalar çevreye önem vermeyen ülkelere kredi vermeyecekler." dedi.  

"DOĞRU DÜZGÜN AÇIKLANMAMIŞ, AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYAN, BİR POLİTİKA ÜZERİNE OTURMAYAN FAİZ İNDİRİMİ..!"

Parti sözcüsü Faik Öztrak, ekonomideki gelişmeleri de değerlendirdi.Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ile ilgili de konuşan Öztrak; "Yapmış olduğunuz faiz indirimi sebepsiz, doğru düzgün açıklanmamış, ayakları üzerinde durmayan, bir politika üzerine oturmayan faiz indiriminin, böyle bir belirsizliğe neden olup dolara değer kazandıracağı açıktı. Merkez Bankası Başkanı koltuğunda Cumhurbaşkanlığı koltuğundaki AK Parti Genel Başkanı oturuyor artık.Dolayısıyla güvenilmiyor." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'DE BÜYÜME MODELİ TIKANDI" 

Türkiye'deki ekonomik krize de değinen Öztrak, durumun pandemi öncesine dayandığını belirtti. Öztrak; "Türkiye neden bu pandemiyle birlikte bu burhana girdi? Bence 3 tane nedeni var. Bunlardan bir tanesi Türkiye'nin 2003 yılından itibaren izlemeye başladığı hatta bizim dönemimizde uygulanmaya başlanan güçlü ekonomiye geçiş programını sanki sürekli bir programmış gibi yaklaşımı içinde sürdürmenin sonucunda Türkiye'de büyüme modeli tıkandı. Yeni bir şeylere ihtiyaç varı ama o yeni bir şeyler bir türlü gelmedi. Bu tabi Türkiye'de bir ekonomik krize neden oldu. Türkiye ekonomik krize pandemiyle birlikte girmedi. Aslında sıkıntılarımız 2007'den beri devam ediyor. 2013'de daha görünür hale geldi. Özellikle de 2018'den sonra Türk ekonomisinde çok ciddi gerilemelere şahit olduk." diye konuştu.

Haber:Duygu ELMA/ Gizem KÜÇÜKTEPE
Görüntü:Batuhan DARAKCI