Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 13-01-2022 17:53   Güncelleme : 13-01-2022 21:27

BÜYÜK GÜN GELDİ: CEP UYDU DAKİKALAR SONRA UZAYA FIRLATILACAK

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (ZBEÜ) Grizu 263A takımının tasarladığı cep uydunun uzaya fırlatılacağı gün geldi. Büyük gün nedeniyle Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde de program düzenlendi.

BÜYÜK GÜN GELDİ: CEP UYDU DAKİKALAR SONRA UZAYA FIRLATILACAK

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu 263 Uzay Takımı’nın tasarladıkları Türkiye'nin ilk cep uydusunu 13 Ocak'ta  SpaceX Falcon9 roketiyle ABD'den uzaya fırlatacağı gün geldi. 

Bilindiği gibi, Bülent Ecevit Üniversitesi'nde çeşitli Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı, 2018 yılında ABD'nin Teksas eyaletinde gerçekleştirilen, NASA tarafından organize edilen 'Model Uydu Yarışması'na katıldı.

Tasarladıkları uyduyu 700 metre yüksekliğe fırlatmayı başararak dünya ikincisi olan ekip, yine 16 Haziran 2019'da düzenlenen yarışmada da aynı başarıyı gösterdi.

Grizu 263 Uzay Takımı, bu seferde çeşitli nedenlerle ertelenen Türkiye'nin ilk cep uydusunu bugün 18.30’da ABD'den uzaya fırlatacak.

Büyük gün nedeniyle ZBEÜ Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde de program düzenlendi. Açılış konuşmasını, ZBEÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı yaptı. Çufalı; “Grizu 263 takımımız yaklaşık 5 yıl önce başladığı serüvende aslında bugünü hayal ediyorlardı. Başarıları gerçekleştikçe daha üstünü hayal ettiler. Artık cep uydusunu fırlatma zamanına geldik. Bundan sonraki başarılar bunun da üzerine çıkacak. İnanıyorum. Dışarıdan bakıldığında ortalama bit üniversite gibi görünüyor ama ben Zonguldak’ı hep sıradışı insanların yaşadığı bir şehir olarak görüyordum. Bu sıradışı insanlardan böyle başarıların çıkması da gayet doğal. Birçok anlamda başarılarımız devam ediyor.” dedi.