Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 25-11-2021 09:42   Güncelleme : 25-11-2021 14:22

BENZİN, MOTORİN VE LPG’YE BİR ZAM DAHA

Akaryakıtta zam yağmuru devam ediyor. Litrede benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındı. Zamlar bu gece yürürlüğe girecek.

BENZİN, MOTORİN VE LPG’YE BİR ZAM DAHA

Akaryakıtta zam yağmuru devam ediyor. Litrede benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındı. Zamlar bu gece yürürlüğe girecek.
Dolar/TL’deki yükseliş nedeniyle akaryakıtta zam yağmuru bugün de devam ediyor.
Sozcu.com.tr’nin akaryakıt sektörü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, litrede benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş daha zam kararı alındı.
Zamlar bu gece pompaya yansıyacak.
Dün de benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, LPG’ye 65 kuruşluk tarihi zam gelmişti.
Zam sonrası bir kota da akaryakıta! Uzun kuyruklar oluştu
TL'deki tarihi düşüşün ardından akaryakıta da tarihi zam geldi. Vatandaşlar, zamlar pompaya yansımadan önce benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturdu. Birçok ilde dün akşam saatlerinde yoğunluk yaşandı. Bazı istasyonlarda ise 150 TL'lik satış kotası uygulanmaya başladı. Petrol istasyonu görevlileri konuyla ilgili olarak SÖZCÜ’nün sorusunu yanıtlamaktan kaçınarak, “Talimat böyle” demekle yetindi.
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, otogaza 65 kuruş zam kararı alındığını açıkladı. Zamlar dün gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi.
5 gün arayla gelmesi beklenen zamlar pompaya yansımadan önce İstanbul’da istasyonlarda hareketlilik ve yoğunluk yaşandı. Yoğunluk ilerleyen saatlerde kuyruğa dönüştü.
SÖZCÜ, o istasyonlardan birinde; Küçükçekmece Atakent Mahallesi'nde yaşanan kuyruğu görüntüledi.
Araç sahipleri, devasa zamdan önce araçlarına zamsız yakıt almak için benzin istasyonlarına akın etti. SÖZCÜ'ye konuşan bir vatandaş, “Her gün zam geliyor alıştık artık”, “Sonumuz ne olacak bilemiyoruz. Yazık bu memleketin haline”, “Zamlar belimizi büktü. Konuşsak gelip alacaklar bizi” şeklinde ifadeler kullandı.
“AVRUPA BİZİ KISKANIYOR”
Zam kuyruğunun oluştuğu Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerindeki bir benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan Ahmet Akdağ, hükümetin ekonomi politikalarını ve vatandaşa tasarruf önerisine tepki göstererek, “Un yok, şeker yok, yağ yok. Yarın hiçbir şey olmaz. Sadece ceplerini donduruyorlar. Vatandaşı düşünen mi var? Asgari ücret 2 bin 800, kiralar 4 bin. Nerede bu devleti yönetmenler? Bak vatandaşın haline. 5 lira, 10 lira için kuyruğa girmiş. Bugün 10 lira kar edeyim diye kuyruklarda millet. Memleketin hali bu. Avrupa bizi kıskanıyor. Kuyruklardayız. Fakir ne yiyecek düşünüyorlar mı onu acaba? Zenginin cebini dolduruyorlar. Gelsinler bir kendileri bu hali yaşasınlar, bakayım yaşayabiliyorlar mı? ‘İki kilo eti yemesinler, yarım kilo yesinler’ diyor. Gelsin, kendi yesin. Kendileri geçirebiliyorlar mı? Etsiz yemek yiyebiliyorlar mı?” diyerek isyan etti.