Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 31-03-2021 10:46   Güncelleme : 31-03-2021 23:20

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NE GÜVENLİ KAMPÜS BELGESİ

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) denet imlerini geçen, kampüs içerisinde sağlıklı ve temiz ortamları geliştiren, hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol Önlemlerini uygulayan Başkent Üniversitesi, Güvenli Kampüs Belgesi almaya hak kazandı.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ'NE GÜVENLİ KAMPÜS BELGESİ

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) denet imlerini geçen, kampüs içerisinde sağlıklı ve temiz ortamları geliştiren, hijyen koşullarını sağlayan, enfeksiyon kontrol Önlemlerini uygulayan Başkent Üniversitesi, Güvenli Kampüs Belgesi almaya hak kazandı. Başkent Üniversltesi'nin Bağlıca Kampüsü'nde düzenlenen belge töreninde konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yeni tip koronavlrüsün yakın tarihimizde çarpıcı bir iz bırakan zaman dilimi olarak hatırlanacağını söyledi. Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından kişisel tedbirlere yönelik farkındalık arttırma çalışmalarına teşvik edildiğini ifade eden Şahin,TSE olarak salgına yönelik çeşitliadımlar attıklarını kaydetti.

RİSKLER BELİRLENMELİ

Salgının üretime etkisini azaltmak, pandemi öncesindeki kazanımlara geri dönülmesini sağlamak için çalıştıklarını bilgisini veren Şahin, "Yükseköğretim kurumlarıkampüs ortamında birden fazla birimin, öğrencilerin akademik ve idari personelinin bir araya geldiği ve toplumdan gelen bireylerin de etkileşimde olduğu ortamlardır. Kampüslerde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra akademik araştırmalar. çeşitli hizmetler ve idari faaliyetler de yürütülmektedir. Doiaytsıyla yükseköğretim kurumlan tarafından COVID-19 salgınının kontrolünde sadece eğitim yönünden değU faaliyet alanlarına göre de riskleri belirlenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır. Üniversitelerin salgın sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetleri ile araştırmalarına ve topluma hizmet faaliyetlerine devam edebilmesi İçin güvenil kampüs ortamlarını sağlamaları son derece önemlidir." dedi.

TEDBİRLER YER ALIYOR


YÖK tarafından hazırlanan ve TSE'nin saha tecrübesi, bilgi ve birikimiyle katkı sunduğu Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Kılavuzu'na değinen Şahin, "Bu kılavuz COVID-19 özelinde yükseköğretim kurumlarında salgının yayılmasını önleme amacıyla akademik-idari personel ile öğrencileri korumaya yönelik tedbirler, hijyen ve temizlik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol önlemlerini içermektedir. Öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının salgın hakkında bilgilendirilmesi, kişisel hijyen ve tophımu korumaya yönelik doğru tutum içinde olmalarının sağlanması, eğitim alanlarında ve çalışma ortamlarında enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik korunma tedbirlerinin alınması, gerekli birimlerde kişisel koruyucu ekipmanların bulundurulması. Öğrenci gruplarının bulunduğu mekanın fiziksel özellikleri de gözetilerek oluşturulması, ortak kullanılan sosyal alanların kullanımına yönelik genel ilkeler oluşturulması ve duyurulması gibi tedbirler yer almaktadır" diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER ÇOK CİDDİ SORUNLAR YASAMAKTA

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberai, milyonlarca insanın pandemtden etkilendiğini, hastanelerin ve üniversitelerin ciddi sorunlar yaşadığını belirtti. Başkent Üniversitesi olarak sürecin başından itibaren hastanelerinde ve Üniversitelerinde tedbirleri hayata geçirdiklerini söyleyen Haberai şöyle dedi, "önemli olan insan sağlığıdır. Sağlığın olmadığı hiçbir yerde yaşamın devamı mümkün değildir. Başkent Üniversitesi olarak sağlık tesislerimizde üniversite kampüslerlmlzde, üniversitemize bağlı tüm kurutuşlarda altyapı çalışmalarım tamamladık. Bu belgeyle öğrencilerımızia akademik kadromuzun kendilerini güvende hissederek kampuse gelmeleri, eğitim ve öğretim çalışmalarını yoğun şekilde sürdürülmesi mümkün hale gelecektir" ifadelerini kullandı.