Türkiye Geneli
Giriş Tarihi : 03-11-2021 09:54   Güncelleme : 03-11-2021 14:30

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ’NDEN ÖNCÜ PROJE

Başkent Üniversitesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, öncü bir projeye daha birlikte imza attı. "Bellek Ankara" projesi, hayata geçiyor.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ’NDEN ÖNCÜ PROJE

Başkent Üniversitesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, öncü bir projeye daha birlikte imza attı. "Bellek Ankara" projesi, hayata geçiyor.Amaç; Ankara'nın kentsel kimliğini oluşturan, toplumsal yaşama iz bırakmış, tarihi mekanlarını belgelemek ve Ankaralılarla buluşturmak... Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, protokolü imzaladı... Bu projeyle, Başkent Ankara'nın ulusal ve uluslararası tanınırlığına da katkı sağlanmış olacak.

İmzalar atıldı.Bellek Ankara projesi hayata geçti.

Başkent Üniversitesi, bu kez Başkent Ankara'nın ulusal ve uluslararası tanınırlığı için öncü oldu.Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başkent Üniversitesi'nin işbirliği yaptığı projenin amacı; Ankara'nın toplumsal ve yapısal değerlerinin bilinmesi, belgelenmesi, paylaşılması ve bu yolla kentliler tarafından tanınır, bilinir olmalarının sağlanması... 

İmza töreni Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında yapıldı.Önce proje, tanıtıldı.Ardından Rektör Prof. Dr. Ali Haberal, projenin önemini vurguladı.Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da kültür mirasının aktarımına dikkati çekti, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Daha sonra Mansur Yavaş ve Prof. Dr. Ali Haberal, bellek ankara projesi protokolünü imzaladı.Bellek Ankara, Başkent Üniversitesi bünyesinde, Başkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ akademisyenlerinin koordinatörlüğünde ve çeşitli üniversitelerden oluşan geniş araştırmacı ekip tarafından yürütülecek.1 yıl sürecek. 

İlk çalışma alanı Ulus tarihi kent merkezi kentsel sit alanı ve bu alanı çevreleyen etkileşim alanları olacak.Farkındalık yaratma projesiyle, bir veri tabanı oluşturulacak, tüm bilgiler ve bulgular web sitesi üzerinden paylaşıma açılacak.Bellek Ankara ile toplumsal ve yapısal değerlerin gelecek nesillere aktarılması sağlanacak.Ayrıca, Ankaralıların yaşadıkları kentle aidiyet ilişkisi kurmalarını da güçlendirecek.