Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 03-09-2021 09:59   Güncelleme : 03-09-2021 15:19

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ'NDE 4 YENİDEN YAŞAM YOLCULUĞU

Dünyada ve Türkiye'de, organ naklinin öncüsü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibinin gerçekleştirdiği karaciğer nakilleri sayesinde, 4 küçük çocuk daha, hayata yeniden tutundu.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİ'NDE 4 YENİDEN YAŞAM YOLCULUĞU

Dünyada ve Türkiye'de, organ naklinin öncüsü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibinin gerçekleştirdiği karaciğer nakilleri sayesinde, 4 küçük çocuk daha, hayata yeniden tutundu.

Ürdün'lü 1 yaşındaki Alma ile kardeşi 8 yaşındaki Salma; Kazakistan'dan 5 aylık İbrahim ve 3 yaşındaki Süleyman, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde yapılan karaciğer nakilleri ile yaşama merhaba dedi...Minikler artık sağlıklı, aileler çok mutlu; teşekkürler ise, yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a...
Doğar doğmaz başlayan yaşama tutunma mücadelesi, Türkiye'de, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde bir kez daha mutlu sona ulaştı...

Ürdün'den gelen 1 yaşındaki Alma Mazın Saleh ile 8 yaşındaki Salma Mazın Saleh, Kazakistan'dan 5 aylık İbrahim Karinova ve 3 yaşındaki Süleyman Gezer, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde yapılan başarılı karaciğer nakilleri ile yeniden yaşam yolculuğuna başladı.

Henüz 1 yaşındaki Alma ve ablası 8 yaşındaki Salma karaciğer hastasıydı, yaşamak için tek çare organ nakliydi...Baba Mazın ve Anne Mays Saleh, çocuklarını, Dünyada ve Türkiye'de organ naklinin öncüsü Prof. dr. Mehmet Haberal'ın emin ellerine teslim etmek için, Ürdün'den kalkıp Türkiye'nin yolunu tuttu.

Hazırlıklar tamamlandı, 1 yaşındaki Alma ile 8 yaşındaki Salma anne ve babadan alınan kısmi karaciğer nakli ile hayata tutundu, sağlığına kavuştu.

Başarılı geçen ameliyatın ardından aile Prof. DR. Mehmet Haberal ve ekibine minnet duygularını dile getirdi.

“Mehmet hocaya olsun Ebru hocaya bütün doktorlara teşekkür ediyoruz. Tüm hastaneye teşekkür ediyoruz iyi ki burayı seçtik.Minik yavruları sağlığına kavuşan anne ve babanın yüzü, artık gülüyordu.Şükranlarımız Mehmet hocaya Ebru hocaya herkes bizimle ilgilendi.Onlara birer birer teşekkür ediyoruz.Biz gelmeden önce araştırma yaptık bu hastalıklar ile ilgili başkent hastanesini önde gelen hastanelerden biri olarak gördük biz tüm çevremize gördüğümüzde burayı tavsiye edeceğiz.”

5 aylık İbrahim Karimova.... Kazakistan'da dünyaya geldi; ama o minik elleriyle yaşama tutanabilmek için acil karaciğer nakli olması gerekiyordu...Aile, Yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın kapısını çaldı...İbrahim; Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde, annesinden alınan kısmi karaciğerle sağlığına kavuştu..

3 yaşındaki Süleyman Gezer'in de tek umudu, Profesör doktor Mehmet Haberal ve ekinin gerçekleştireceği organ nakli amelyatındaydı...

Anne Esra Gezer'den alınan kısmi karaciğer, yine başarılı bir operasyonla minik Süleyman'a nakledildi.Ameliyat sonunda Süleyman sağlık bir hayata merhaba dedi; Anne Esra Gezer'in gözyaşları ise artık mutluluktan akıyordu.

4 minik bedenin, 4 küçük çocuğun yaşam mücadelesi mutlu sonla bitti... Prof. Dr. Mehmet Haberal ile ekibi hastaları ve ailelerini bu zorlu süreçte hiç yalnız bırakmadı...

Hem,bu kritik süreçte görev alan doktorlar, hem de aileler çok mutlu... Teşekkürler ise Yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a...