Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 23-11-2021 23:19   Güncelleme : 24-11-2021 09:42

“BAŞKA ÇAYCUMA YOK!”

Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva Partisi) Çaycuma İlçe Başkanı Ünal Kurt Filyos Liman Projesi kapsamında, Çaycuma’nın büyük bir bölümünün Endüstri Bölgesi ilan edilmesi hakkında açıklamada bulundu.

“BAŞKA ÇAYCUMA YOK!”

Demokrasi ve Atılım Partisi (Deva Partisi) Çaycuma İlçe Başkanı Ünal Kurt Filyos Liman Projesi kapsamında, Çaycuma’nın büyük bir bölümünün Endüstri Bölgesi ilan edilmesi hakkında açıklamada bulundu. Kurt’un açıklamaları ise şu şekilde; 

“Başka Çaycuma Yok!

Son dönemde Filyos Liman Projesi ile Çaycuma’nın şehir merkezine çok yakın yerlerinin de dahil olduğu geniş bir alanın “Endüstri Bölgesi”haline getirileceği haberlerini endişe ile takip ediyoruz. 

Konuya giriş yapmadan evvel, önemle  belirtmek isterim ki, DEVA Partisi Çaycuma İlçe Teşkilatı olarak ulusal ve bölgesel çapta her türlü doğru adımlarla yapılan yatırımları elbette destekliyoruz. İstihdamı, üretimi  artırıcı faaliyetleri kıymetli buluyoruz. Misal Çaycuma’mız açısından “Serbest Bölge” ve “Endüstri  Bölgesi” gibi iktisadi canlılık getireceği açık olan bu girişimlerin de hükümetlere bağlı kalmaksızın devam etmesi taraftarıyız.

AMA...

Endüstri bölgesinin Çaycuma şehir merkezinin adeta içlerine kadar ilerlemesine karşıyız! 
Çünkü başka Çaycuma yok!
Bu tip mega projelerin yalnızca “Kâr Maksimizasyonu” düşünülerek yapılmasını da doğru bulmuyoruz. 

Sadece bir OYKA bile Çaycuma’da kötü koku ve hava kirliliğine sebebiyet verebilirken böyle devasa tesislerin şehre yakın olması ile yaşam kalitemizin düşeceği kanısındayız. Bugün Çaycuma’nın kapladığı alan belli. Ancak şehrimiz büyüyecek, nüfus artacak, hastane, yol, konut, sosyal tesisler vs gereksinimleri artacak. 

İstanbul’dan örneğini ele alalım; Tuzla eskiden şehrin dışında bir yer gibi görünürken, artık adeta bir yerleşim yeri haline geldi. Bu çok önceden analiz edilebilse belki de bugün şu durum yaşanmayacaktı; İnsanlar Tuzla Deri Sanayisinin neredeyse göbeğinde yaşıyorlar. Kirli Havaya komşu olmuşlar. İlimizden Çatalağzı’ndaki ortam da pek farklı görünmüyor. Biz Çaycuma büyüsün istiyoruz ama tertemiz ve güvenle büyüsün istiyoruz.

Ve Soruyoruz; 

Hayata geçecek olan projelerin, Çevre/Etki analizleri yeterince yapılıyor mu? 
Üretim ile büyüyen bölgemizde kaliteli bir yaşam için yeteri kadar alan planlaması yapılıyor mu? 
Sadece bugünü değil sonraki 10 yılları da tasavvur etmek gerekmez mi? 
Kurulacak fabrikalar şehrimizin başkaca geniş alanlarında olamaz mı? 
Hangi tip sektörlerde faaliyet gösterilecek? Çevre dostu tesisler kurulacak mı? Çevrecilik vaatleri yasalarla garanti altına alınacak mı? 
Demografik yapı ne ölçüde değişecek? Güvenlik sorunları ortaya çıkacak mı?
...

Öte yandan bölgemizin geleceği için çok mühim kararlar alınırken yerelde burada yaşayan hiç kimsenin fikri sorulmuyor. Halka danışılmıyor. STK’lar, Siyasi Partiler, Belediyelerin nabzı tutulmuyor. Biz burada doğduk, doyduk, kaderi bilemeyiz ama kuvvetle muhtemel de burada öleceğiz. Burayı en iyi biz biliriz Çaycuma/Zonguldak halkı bilir! 

Deva Partisi Çaycuma İlçe Teşkilatı olarak çağrımızdır; Gelin bir “İstişare Platformu”kuralım. Artık karar vericiler istişare kültürü ile hareket etsinler. Bölgedeki mühim adımları fikir  alarak atsınlar. 

Kendi geleceğimizi hep birlikte inşa edelim!”