Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 05-05-2022 14:03   Güncelleme : 05-05-2022 16:24

AYAĞININ KESİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİ;BÖYLE KURTARILDI

Zonguldak’ta yeni doğum yapan ve ayağına tuğla düşerek,ayağının kesilmesine karar verilen sokak kedisinin başarılı bir ameliyatla ayağı kurtarıldı.

AYAĞININ KESİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİ;BÖYLE KURTARILDI

Zonguldak’ın Merkez’inde geçtiğimiz günlerde hayvanseverler tarafından beslenen ve yeni doğum yapan sokak kedisinin ayağına bir inşaattan tuğla düştü.Hayvanseverlerin durumu farketmesi üzerine kedi,yavrularıyla birlikte kent merkezindeki veterinere getirildi.Veterinerde kedinin kurtarılabilmesi için ayağının kesilmesine karar verildi. Ancak hayvanseverlerin  kedinin ayağının kesilmesine razı olmaması üzerine bir başka veterinere getirildi.Veteriner Önder Alkan tarafından  muayene edilerek tomografisi çekilen kedi ameliyata alındı.Başarılı bir ameliyat geçiren sokak kedisi gözetim altına alındı.

 

Veteriner Önder Alkan, “Ayağının üzerine tuğla düştü ayağı parçalanıyor. Daha sonra hastamız doğum yapıyor. Ara içerisinde ayak tedavi edilmeye çalışıyor. Tedavi de başarılı olmuyor alçı falan takılıyor. Yeni bir tomografi tetkikleriyle kırıkların nasıl olacağını ne yapılabileceğini tespit ettik. Operasyona aldık 4 tane tarak kemiği kırılmıştı. Tamamen kemikler insanda da el olarak düşündüğümüz zaman parçalanmıştı. Tomografinin de bize verdiği kolaylıkla ameliyata aldık. Ameliyat sonrası kedimiz şuanda basmaya başladı. Ayak kısaca kesilmekten kurtuldu. Şuanda yavrularına bakıyor gayet sağlıklı. Bugün taburcu edeceğiz. Bir sokak hayvanı bakan arkadaşlar var. İlgilendikleri için teşekkür ediyoruz. Sokakta kalmış olsaydı telef olacaktı.Bir uzunun kesilmesi ile alakalı belli kriterler var. Tuğlanın çok büyük olması, orada ki dokunun tamamen bozulması, damarların ve sinirlerin hasar görmesi, o bölgeye tutan kemiklerin tamamen kırılması, tek kırık olmaması  Bu ileri görüntüleme teknikleri gerektiriyor. Bu tetkikleri yaptıktan sonra ameliyata alıp kurtarılıp kurtulamayacağına karar veriyorsunuz. Yoksa normal bir röntgenle bu maalesef olmuyor”dedi.

 

AdminAdmin