Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 14-04-2021 16:30   Güncelleme : 14-04-2021 23:32

AV SEZONU BİTTİ: ZONGULDAKLI BALIKÇILAR, AĞ VE TEKNELERİNİ ONARIMA ALDI

Karadeniz'de15 Nisan'da başlayacak av yasağı öncesi balıkçılar, teknelerini ve zarar gören ağlarını bakıma aldı. Zonguldaklı balıkçılar, sezonun balıkçı için iyi ancak; halk için pahalı geçtiğini söyledi.

AV SEZONU BİTTİ: ZONGULDAKLI BALIKÇILAR, AĞ VE TEKNELERİNİ ONARIMA ALDI

Geçtiğimiz 1 Eylül tarihinde 'vira bismillah' diyerek ağlarını denize bırakan balıkçılar, 15 Nisan’da başlayacak av yasağı öncesi teknelerini limana demirledi. Zonguldaklı balıkçılar da, yeni sezona hazırlık amacıyla ağlarını onarmaya başladı. Ağ bakım ve onarım işlemlerinin ardından teknelerini de bakıma alacak olan balıkçılar, yeni sezonu bekleyecek. Zonguldaklı Balıkçı Turan Karadeniz, iyi bir sezon geçirdiklerini, gelecek sezondan daha ümitli olduklarını söyledi. Karadeniz; "İyi bir sezon geçirdik. Denizlerden ümitliyiz, önümüzdeki sene daha iyi olacak inşallah.Şimdi sezon bitti, Eylül ayını bekleyeceğiz. Ağlarımızı içeri alıyoruz, bakımlarını yapacağız. Seneye, Eylül ayına hazırlayacağız." dedi.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan da, sezon ile ilgili konuştu. Kayhan, gelecek sezonun 1 ay geç başlamasını istediklerini de dile getirdi. Kayhan; "1 Eylül-15 Nisan arasında serbest olan avcılıkta bu sezon palamutçuluk açısından çok güzel geçti. Hamsi yönünden biraz üzgünüz. O üzgünlüğümüz de denizin soğumaması, hamsinin biyolojik gelişimini tamamlayamamasından dolayı. Erken avlanma oldu, erken avcılıkta da balık telef oldu. Fabrikalar gitti, soğuk hava depolarına gitti. Diğer yönden balık bu sene az olmasına rağmen çok iyi para etti. Halk fazla balık yiyemedi, çoğunluk büyükşehirlere gitti. Avcılığın bir ay geç başlamasını istiyoruz. Hamsinin gelişimini tamamlaması için. Diğer yönden, hamsiden sonra istavrit başladı. Bu sene istavrit çok oldu fakat; çok pahalıydı. 400, 500 liraya kasası satıldı. Hiç olmamış bir şey. Bu sezon balıkçılık açısından güzeldi. Az balık vardı, çok para etti ama halkımız pahalı balık yedi." ifadelerine yer verdi.

Haber:Duygu ELMA