Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 27-05-2022 12:57   Güncelleme : 27-05-2022 21:37

ALTUN'UN YENİ ROMANI ZONGULDAK'TAN HAYAT BULDU

Zonguldak’ta Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Nihat Altun’un Son Eylül romanı yayınlandı. Arslan Zeki Demirci Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Altun, yeni romanında Zonguldak’tan bir hikayeyi anlatıyor. 

ALTUN'UN YENİ ROMANI ZONGULDAK'TAN HAYAT BULDU

Zonguldak’ta Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Nihat Altun’un Son Eylül romanı yayında. Arslan Zeki Demirci Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Altun, yeni romanında Zonguldak’tan bir hikayeyi anlatıyor. 

Romanın baştan ayağa bir Zonguldak hikayesi olduğunu belirten Yazar Nihat Altun, romanını şöyle anlatıyor; “Acının yakın tarihiyle başlıyor SON EYLÜL.
Yaşlı bir zanaatkârın gerçek yaşam hikâyesinin bir kesitinden esinlenerek yazılan otobiyografik karakterli romanda; yoksulluk, dilsiz keder, aşk, yalnızlık, erken ölüm, bitmeyen yas, özlem, sınanan yazgılar ve doldurulmayan boşluklar iç içe örüntüleniyor. Olaylar zinciri, kendini kara taş rezerviyle var eden bir kentin geçmiş dönem panoramasında gerçekleşiyor.
Gerçek ile düş arasındaki sınır geçişkenliği bazen artıyor bazen yok oluyor. Fakat yeşil ve mavinin kara taş isi ve lokomotif dumanıyla bütünleşik olduğu kent, hep aynı minvalde bekliyor yazgısını. Sisler içinden gelen vapurlar, kara taş işçileri, kafa kâğıtlı katırlar, beyaz kuşlar, tren yolculukları, dokunaklı sonlar… Kentin dünü ve  bitmeyen hengâmesi, küçük Mahir’in ağır kefaretle  sınanan  yaşamında  doldurulamayan boşluklar bir bir anlatılıyor Son Eylül’de.
Baştan ayağa bir Zonguldak hikâyesi. Kentin hafızası; terzi yamağı Mahir’in, Terzilerin Piri Ali Usta’nın ve kara taş işçisi Mustafa’nın şahsından göveriyor bir tutam.
"Yol ağırdı belki. Yas(ş)lı bir sonbahar kadar yorgundum ben de.
Şehir, köklerini eşelemeye devam ediyordu. Güneş birkaç kulaç daha atınca maviliğe gün düşecekti her renkten. Eylüldü, o kederli eylülün üzerinden ne çok sular akmıştı. Sondu, yaşanacaktı. Seyir defterimde saklı harfler, tamirlik yaralar…"

AdminAdmin