Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 27-12-2021 15:50   Güncelleme : 27-12-2021 21:31

ALAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR: FAHİŞ FİYATLAR, HALK OTOBÜSLERİ VE PROJELER NE OLACAK?

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ALAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR: FAHİŞ FİYATLAR, HALK OTOBÜSLERİ VE PROJELER NE OLACAK?

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapımı devam eden projelerin gidişatı ve Ankara temasları hakkında da konuşan Başkan Alan, eleştirilere de yanıt verdi. Sözlerine ilk olarak Sahil Projesi ile ilgili başlayan Başkan Alan; "Sahil projesinde 11 Şubat 2022 yılı tüm yüklenici firmalara süre tanınmıştı. Biz bir an önce Sahil Projesi'ni bitirip, Çevre ve Şehircilik Bakanı'mızında katılımıyla açmak istiyoruz. Yüklenici firmayı da 15 gün önce çağırdık konuştuk. Şubat ayında bitmesi konusunda görüş birliğine vardık." dedi.

ALAN, BELEDİYE BAŞKANLARI İSTİŞARE TOPLANTISI'NI DEĞERLENDİRDİ

Ankara temaslarını ve Kızılcahamam'da gerçekleştirilen kampı değerlendiren Başkan Alan; "Salı günü sabah Kozlu Belediye Başkanımızla Zonguldak’ta ayrıldım. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'la görüşme imkanlarımız oldu, taleplerimiz oldu. Fahri hemşehrimiz Murat Kurum taleplerimizin çoğuna karşılık verdi. BEDAŞ Genel Müdürlüğü ve birkaç kuruma uğrayarak işleyiş üzerindeki sıkıntıları görüştük. Ankara’dan sonra Kızılcahamam’a geçtik. Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığımız tarafından düzenlenen Belediye Başkanları İstişare toplantısı vardı. 3 gün sürdü. Perşembe günü Cumhurbaşkanımız bizlere hitap etti. Belediye Başkanlarımızla istişare ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun sunumları vardı. Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin sunumları vardı. Teşkilat Başkanımız Erkan Kandemir, Tanıtım Medya  Başkanımız Hamza Dağ, Parti Sözcümüz Ömer Çelik’in hitapları oldu. En son başkanımız Binali Yıldırım bey,  Başkan vekilimiz Numan Kurtuluş’un hitapları oldu.  Güzel geçti, 3 günlük kampı tamamlayarak Zonguldak’a döndük." ifadelerine yer verdi. 

FAHİŞ FİYATLAR KONUSUNDA GİDİŞT NASIL OLACAK?

Fahiş fiyat artışları konusunda denetimlerin devam ettiğini ifade eden Başkan Alan; "Biz zaten bütün denetimleri yapıyoruz. Hassas bir süreçten geçiyoruz. Döviz kurundan alçalmalar, yükselmelere bağlı olarak fiyatların anlık indiğini, çıktığını görüyoruz. Ne yazıkki dolardaki, eurodaki inişten sonra fiyatların çok yansımadığını dile getiriyoruz. Bizde Zonguldak Belediyesi Zabıta Ekipleri olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Başta gıda ürünleri olarak Ayçiçek yağı, un, şeker ve çayı karşılaştırıyoruz. Esnafın da bu konuda ki hassasiyetini biliyoruz. Buradan kimseyi kötülememiz olamaz. Biz bu konuda art niyetli esnafımız olduğuna inanmıyoruz. Pandemiden önce de takip ediyorduk şimdi de takip ediyoruz. Bize göre yüksek gördüğümüz fiyatları firmalara bildiriyoruz. Vatandaşın gönlü olsun." diye konuştu. 

BAŞKAN ALAN'DAN HALK OTOBÜSLERİ AÇIKLAMASI: "SORUNU KÖKTEN ÇÖZMEK İSTİYORUZ"

Belediye Halk Otobüsleri konusunda yaşanan sıkıntıları kökten çözmek istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Alan; "Vatandaşımız anlayacaktır. İhale sürecinin 3-4 aylık bir süreci var. O yüzden de hemen, ani bir şey yapma durumumuz yok. En iyi modeli oluşturmaya çalışıyoruz. Zonguldak’ın yıllardır bir sorunu haline gelmiş bu. Şehrin 5-6 metre kare yerlerinde 5-6 tane dolmuş durağı var. 252'ye yakın 19 mahallede dolmuşumuz var. Master planı yaparken başkanımızı ve şoförcü esnafımızı davet ettik. O zaman yaptığımız toplantıda bunları kaldıracak güçleri olmadığını söylediler. Bizde ihaleye çıkmak zorunda kalmıştık. Yüklenici firma mazot fiyatları ve yolcu sayısındaki düşüş nedeniyle sözleşmeyi yerine getiremediği için feshetmek zorunda kaldık.  Bende istiyorum ki bu sorunu kökten çözelim. 3 tane yol var önümüzde. Birincisi ihaleye çıkmak. En kolayı. İkincisi Zonguldak Belediyesi olarak kendimiz yapmak. Bunun  tabi çok büyük mali külfeti var. Bu 15 günde bitecek bir şey değil. Oda başkanlarımızla görüşüyoruz. Onun için vatandaşımızda sabır bekliyoruz." dedi.