Zonguldak Haberleri
Giriş Tarihi : 18-11-2021 14:36   Güncelleme : 18-11-2021 17:26

“7-8 KURUMA ERİŞEBİRLİK BELGESİ VERDİK”

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, kurumlara verilen ‘Engellilere Erişebilirlik’ belgesi hakkında açıklamada bulundu.

“7-8 KURUMA ERİŞEBİRLİK BELGESİ VERDİK”

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, kurumlara verilen ‘Engellilere Erişebilirlik’ belgesi hakkında açıklamada bulundu.

Şube Başkanı Hüseyin Şirin,”Şuana kadar 7 8 tane kuruma verebildik. Diğer kurumlara da eksiklerin giderilmesi için ikazlar yapıldı. Yakın zaman da bu sayı 30 40 kuruma çıkacaktır. Çok büyük eksikler olmayan kurumlarda eksiklerin tamamlayıp bu belgelerden alacaktır” ifadelerini kullanan Başkan Şirin açıklamasında şöyle devam etti;

“Bilindiği gibi ilimizde ve Türkiye genelinde Valilik öncülüğünde ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü sekreteryasıyla erişebilirlik izleme ve demetleme komisyonu olarak bizde Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı ve Başkan Yardımcısı bu ekipte alanı yukarı 5 yıldır görev almaktayız. 5 yıldır İl merkezi ve ilçeler dahil olmak kaydıyla komisyonla bütün kamu binaları öncelikli olarak bütün binalar erişebilirlik gezi alanları park ve bahçeler erişebilirlik noktasında denetlenmiş noktasında. Tabi denetimler sonucunda kurumlara gerekli süreler veriliyor. Eksikler bildiriliyor. Bu eksikleri tamamlayan kurumlar aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne durumu ileterek bizlerde tekrar denetimlerimizi yapıyoruz. Binanın erişebilirlik açısından uygun olduğuna dahil sayın valimizin onayı ile kendilerine bu belge binanın en görünür yerine asılıyor. Şuana kadar 7 8 tane verebildik. Diğer kurumlara da eksiklerin giderilmesi için ikazlar yapıldı. Yakın zaman da bu sayı 30 40 kuruma çıkacaktır. Çok büyük eksikler olmayan kurumlarda eksiklerin tamamlayıp bu belgelerden alacaktır. Engelli camiası adına kurumlara sesleniyoruz. Çok büyük önem taşıyan erişebilirlik noktasında kendilerine kurum binalara bu belgeleri almalarını rica ediyoruz”dedi.